Apple’ın Garajdan Zirveye Yolculuğu

 

İşte dünyanın teknoloji devi Apple’ın garajdan zirveye yolculuğu… Akıllı telefon denilince ilk akla gelen marka hangisi sorusunu sorduğumuzda çoğunlukla Apple (iPhone) cevabını alıyoruz. ABD’de Steve Jobs’ın garajında doğup dünyanın en değerli markası halen Apple’ın tarihçesi ve çarpıcı kuruluş hikayesi özetle şöyle:

Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak, 1972 yılında Hawlett-Packard (HP) şirketinde part-time çalışmaya başladı. İki arkadaş, bir yandan da evlerinin garajında kendi imkanlarıyla bilgisayar üretiyordu. 1976 yılında ikiliye Ron Wayne de katıldı. 3 arkadaş,te Steve Jobs’ın garajında Apple’ı kurdu.

apple iphone 6 300x225İlk ürettikleri bilgisayar, MOS 6502 işlemciye sahipti. Bu modelden 200 adet satmayı başarınca daha gelişmiş olan Apple II’yi geliştirdiler. Ardından gelen Apple III ile dönemin efsane markası IBM’e rakip olmaya başladılar.

1980 yılında Apple borsaya açılarak büyük bir sermayeye kavuştu. Kurucu Steve Jobs, şirketin başına CEO olarak Pepsi’nin üst yöneticisi John Sculley’i getirdi. 1985 yılında Jobs, Sculley ile anlaşmazlığa düşerek kurucusu olduğu Apple’dan ayrıldı. Jobs, George Lucas ile ortak Pixar Animasyon Stüdyoları’nı kurdu.

Apple’ın Garajdan Zirveye Yolculuğu

1996 yılı sonlarında Steve Jobs, yeniden Apple’a döndü ve dönüşü muhteşem oldu. 1998 yılında şirket, iMac’i piyasaya sürdü. Hemen ardından iBook, 2001’de de devrim yaratan iPod geldi. Bu üç ürünle Apple’ın altın çağı başladı. iTunes yazılımı ve çevrimiçi müzik mağazası olan iTunes Store’un devreye girmesiyle Apple, dünyanın en büyük online müzik marketi haline geldi.

2007 yılı ise akıllı telefon pazarında tüm dengelerin değiştiği yıl oldu. Piyasaya sürülen iPhone, tüketicinin mobil telefona bakış açısını değiştirdi. Steve Jobs’ın hem estetik tasarım zekası hem de pazarlama dehasıyla Apple ve iPhone, dünyanın en değerli markaları haline geldi. Tablet bilgisayar pazarını da iPad ile şekillendirmeyi başardı.

apple2 min

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?