iPhone’a Virüs Bulaşır Mı?

 

virus3 min 300x235iPhone’a virüs bulaşır mı sorusu, Apple telefon kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan biri. Casus yazılımlar ve virüsler android telefonların baş belasıdır. Ancak IOS yazılımlı iPhone telefonlara da nadiren virüs bulaşabildiğini baştan söyleyelim. Apple, sık sık yaptığı güncellemelerle virüs bulaşma ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırıyor. Ancak yine de virüs bulaşabiliyor. Öte yandan jailbreak uygulanmış iPhone telefonların virüs bulaşma ihtimali daha yüksek.

Telefona jailbreak uygulamak, cihazın güvenlik kilidini açmak anlamına geliyor. Jailbreak uyguladığınızda telefondaki tüm güvenlik kısıtlamaları, yazılım yetki sınırlamaları devre dışı kalıyor. Yani cihaz dışarıdan gelebilecek tüm kötü niyetli sanal saldırılara ve zararlı yazılımlara karşı korunmasız kalıyor. iPhone kullanıcıları, IOS sistemi üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmek için jailbreak yöntemine başvuruyor. Jailbreak uygulayarak App Store dışındaki kaynaklardan uygulama indirilebiliyor. İşte bu sırada iPhone telefonlara virüs bulaşabiliyor. Apple ise cihazlarına jailbreak uygulanmasını kabul etmiyor. Firma, bu işlem sebebiyle telefonlarında meydana gelebilecek olumsuz etkilere karşı sorumluluk kabul etmiyor.

Eğer iPhone telefonunuzda jailbreak uygulamadıysanız virüsler konusunda endişe etmenize gerek yok. Zira cihazınıza virüs ya da kötü amaçlı program bulaşma ihtimali çok ama çok düşük. Bulaşmış olsa bile Apple sık sık güvenlik güncellemeleri yaparak mevcut cihazlarda uzaktan temizlik yapıyor. Sizin haberiniz bile olmuyor. Dolayısıyla iPhone’a virüs bulaşır mı sorusu önemini yitiriyor. Ancak jailbreakli bir iPhone kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız.

iPhone’dan Virüs Temizleme

 1. iPhone telefonunuzda virüs olduğunu düşünüyorsanız, virüsü temizlemek için şunları yapabilirsiniz.
 2. Öncelikle şüpheli gördüğünüz tüm uygulamaları silip kaldırın.
 3. Ayarlardan Safari’ye girin, ‘geçmişi ve web sitesi verilerini sil’ seçeneğine basın.
 4. Telefonunuzu kapatıp birkaç dakika sonra yeniden başlatın.
 5. Eğer bunlara rağmen sorun devam ederse cihazınızı fabrika ayarlarına döndürün. Bunun için yedekleme geçmişinizden sorun yaşanmayan bir tarihi seçip yeniden kurun.

Telefona Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

 1. Sebepsiz yere veri kullanımındaki artış.
 2. Telefon faturanızın aniden ve sebepsiz yere artması.
 3. Pil kullanımının artması, bataryanın çok çabuk bitmesi.
 4. Telefonun aşırı ısınması.
 5. Telefonun sizden habersiz başkalarına SMS, WhatsApp mesajı vs atması.
 6. Telefonun çok yavaşlaması, bir anda bilmediğiniz programların açılması.
 7. İstemsiz şekilde ekranda meydana gelen hareketler vs.
 8. Banka hesaplarınızdan para çekilmesi, kredi kartınızdan alışveriş yapılması vs.

Telefonumda Virüs Var Mı, Varsa Nasıl Anlaşılır?

Telefonlara bulaşan virüslerin bazıları haberiniz olmadan rehberinizde kayıtlı kişilere SMS atar. WhatsApp uygulamanıza erişip bilginiz dışında mesaj gönderir. Bu mesajlar genellikle virüsün diğer kişilerin cihazlarına bulaşmasını sağlayan casus yazılımlar içerir. Virüs bu şekilde yayılır.

Bazı zararlı yazılımlar ise banka hesap numaralarınızı, bankacılık uygulama şifrelerinizi vs çalmak için geliştirilmiştir. Banka hesaplarınızı, kredi kartı numaralarınız ve şifrelerini ele geçiren hackerlar hesaplarınızı boşaltabilir. Kredi kartınızdan harcama yapabilirler.  Bazı virüs türleri de çeşitli paralı uygulamalara sizi haberiniz olmadan ekleyip faturanızın kabarmasına yol açar.

Bazı virüsler ise telefonunuzda yer alan video fotoğraf gibi kişisel dosyalarınızı üçüncü şahıslara gönderir. Hatta konuşlarınızı dinleyebilirler, sosyal medya hesaplarınızı görüşme kayıtlarınızı ele geçirebilirler. Eğer arkadaşlarınız, sizden garip mesajlar geldiğine dair bildirimde bulunuyorsa telefonunuzda virüs olma ihtimali yüksek.

Telefonumda virüs var mı sorusunu sormaya başladıysanız ilk olarak telefonunuza güvenilir bir virüs tarama programı indirin. Buradan program tavsiyesinde bulunmayacağız ancak indirme sayısı, puanı ve yorumlarına bakarak birini seçebilirsiniz. Virüs tarama programını çalıştırıp kolaylıkla cihazınızda casus yazılım olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Bazı virüs tarama programları ücretsiz virüs temizleme (antivirüs) özelliğine sahip. Ancak bunları demo olarak sınırlı şekilde kullanmanıza izin veriliyor. Ayrıca ücretsiz antivirüs programları yoğun şekilde reklam içeriyor. En sağlıklısı uygun bir antivirüs programı satın alıp telefonunuza kurmak. Piyasada Norton, Eset, Kaspersky, MalwareBytes ve Avast gibi firmaların akıllı telefonları için antivirüs yazılımları bulunuyor. Bunları güvenle kullanabilirsiniz.

Bimar Bilgisayar Teknik Servis olarak cep telefonları ve bilgisayarlara bulaşan virüsler için profesyonel virüs temizleme hizmeti sunuyoruz. Dilerseniz virüs bulaşan cihazlarınızı servisimize getirerek ya da kargo ile göndererek profesyonel virüs temizliği yaptırabilirsiniz. Bu makalemizde iPhone’a virüs bulaşır mı sorusunu cevapladık ve pratik önerilerde bulunduk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?