Asus SSD Değişimi

 

Bugün bilgisayarlarda kullanınan iki çeşit disk vardır. Birincisi HDD (hard disk drive), ikincisi SSD (solid state disk). Hard disk dediğimiz ilk HDD disk, IBM tarafından geliştirilen ve yalnızca 5 MB kapasiteye sahip 1.5 ton ağırlığındaki RAMAC modeli disktir. Bugün günümüzde kullanılan klasik HDD diskler temel mantık olarak bu diskle aynı yöntemle çalışır. Servisimizde Asus SSD değişimi yapılmaktadır.

HDD diskler zamanla kapasite ve hız olarak geliştirilmiş ve boyut olarak küçültülmüş de olsalar hala mekanik disklerdir. Diskler mekanik olduğu için hızları mekaniğin sınırları kadardır ve belirli bir erişim ve okuma yazma hızının üzerine çıkamamaktadırlar. Bu nedenle klasik HDD diskler artık bellek kapasitesi, hız ve boyut olarak kendi teknolojisinin sınırlarını zorlamış ve bitirmiştir. Yeni nesil işlemci, ekran kartı ve chipsetlerin veri aktarma, okuma ve yazma gereksinimlerini artık karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

SSD (solid state disk) diskler ise (aslında disk yerine bellek demek daha doğru) HDD disklerin sınırlarının ve kapasitesinin bittiği yerde yeni nesil işlemci ve chipsetlerin hız gereksinimlerini fazlasıyla karşılayan flash bellek mimarisiyle yapılmış bellek chipleridir. SSD disklerde mekanik hiçbir parça olmadığı için düşme, darbe ve fiziksel arızalardan kaynaklı veri kaybına karşı HDD disklerden çok daha güvenlidir. Ayrıca hız sınırı mekanik bir motorla değil elektronik olarak belirlenir. Bu nedenle klasik HDD disklerde erişim, okuma-yazma ve aktarma hızları en fazla 200 megabyte saniye (mbps) olur. SSD disklerde ise hız 500 – 10.000 mbpsleri bulmaktadır. Dolayısıyla ssd diskler klasik disklerden ortalama erişim, okuma yazma ve aktarma hızı olarak kat kat daha hızlıdır. Veri güvenliği daha yüksektir ve arıza oranı çok daha düşüktür. Yeni nesil bilgisayarlar hep ssd diskli olarak üretiliyor. SSD disk kullanımı hızla arttığı için bu disklerin depolama kapasitesi ve hızları her geçen gün yükselmekte, fiyatları ise günden güne ucuzlamaktadır.

ssd degisimi m2 300x180 300x180

SSD Disk Değişimi Neden Önemli?

Asus bilgisayarınıza yeni bir SSD disk taktığınızda bilgisayar performansınızda çok belirgin bir yükselme görürsünüz. Şöyle ki, basit bir hesaplamayla bile klasik HDD disk takılı bir bilgisayar ortalama 2 dakikada açılırken SSD disk takılı bir sistem ortalama 15-20 saniyede açılır. Bir bilgisayarı açarken 2 dakika beklemek size belki az bir süre gibi gelebilir ama bilgisayarınızı günde 5 kere açtığınızı düşünürsek bu bir yılda toplam 61 saatimizin bilgisayarımızın açılışını beklemekle geçtiği anlamına geliyor. Yılda 61 saat bilgisayarın açılmasını beklemektense bilgisayarımıza yeni bir SSD disk alıp takmak daha mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?