Asus’un Etkileyici Yükseliş Hikayesi

 

İşte dünyanın en büyük 5 bilgisayar şirketinden biri olan Asus’un etkileyici yükseliş hikayesi… 1989 yılında Tayvan’da kuruldu. Daha önce Acer’da çalışan T.H. Tung, Ted Hsu, Wayne Hsieh ve M.T. Liao isimli 4 mühendis ayrılarak kendi markalarını yarattı. Asus ismi ise Yunan mitolojisine bilim ve sanatın ilham kaynağı olduğu düşünülen kanatlı at ‘Pegasus’un son dört harfinden alındı.

asus1 min 300x169Şirket ilk yıllarında ‘Inspiring Innovation. Persistent Perfection’ sloganını kullanırken daha sonra ‘In Search of Incredible’ sloganını kullanmaya başladı.Asus, başta anakart olmak üzere bilgisayar parçaları ve bileşenleri üretimiyle adından söz ettirdi. 2005 yılına gelindiğinde dünyadaki her 3 bilgisayardan biri Asus marka anakartlarla üretilmeye başlandı. Anakartların yanı sıra Asus ekran kartları ve LCD panelleri de büyük pazar payı elde etti.

Asus’un Etkileyici Yükseliş Hikayesi

Asus daha sonra laptop ve tablet bilgisayar pazarında söz sahibi olmaya başladı. 2018 yılı verilerine göre Asus, HP, Lenovo ve Dell’in ardından küresel bilgisayar pazarında dördüncü sırada yer alıyor. Dünya çapında Apple ve Acer’dan daha fazla bilgisayar satıyor.

Asus, 2014 yılında Zenfone markasıyla akıllı telefon pazarına da hızlı bir giriş yaptı. Zenfone modelleriyle büyük başarı yakalayan şirket pazar payını her geçen yıl artırıyor.

İntel’in Yardımına Asus Yetişti

Tayvan kökenli teknoloji şirketleri, Asus’un kurulduğu yıllarda ürettikleri herhangi bir prototipi test etmek için ihtiyaç duydukları işlemcileri, daha eski ve daha köklü Amerikan firmalarından çok daha sonra elde edebiliyordu. Ancak bu yıllarda ABD’li Intel, kendi ürettiği prototipinde kendi işlemcisiyle bazı sorunlar yaşadı. Intel, Asus üretimi olan anakartlarda ise sorun yaşamadı. Bunun üzerine Intel, Asus’tan teknik destek almaya başladı. İşte bu olan Asus için bir dönüm noktası oldu. Hem uluslar arası itibarını artırdı hem de prototiplerinde kullanacağı işlemcileri rakiplerinden daha önce elde etmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?