Bilgisayar Bakımı

Dikkat! Bakım Yapılmayan Bilgisayarlar Ölüyor!

laptop bakımı one minNasıl arabaların yıllık ve kilometre bazında düzenli bakıma ihtiyacı varsa aynı şekilde laptop, hepsi birarada ve masaüstü bilgisayarlarınıza da bilgisayar bakımı gerekir. Bilgisayarların da arabalar gibi soğutma ve havalandırma sistemleri vardır. Bu havalandırma sitemleri fan, soğutucu metal ızgara, havalandırma kanalı, termal macun gibi bileşenlerden oluşur. Unutmayın, bilgisayar bakımı ihmale gelmez.

Özellikle uzun süreli kullanımlarda fan ve havalandırma kanalıyla giren havanın içindeki toz, kıl ve tüy gibi parçacıklar bilgisayarlarınızın içine birikerek zamanla soğutma ve havalandırma sistemini çalışamaz hale getirir. Bu durumda çalışıp ısındığı halde soğutma işlevi çalışmayan bilgisayarınızın çalışma sıcaklığı yükselir. Isınan bilgisayar ısındığı sürece yavaş çalışır, fan ile işlemci ve chipset arasındaki termal macunlar kurur ve ısıyı iletmez. Bu durumda da soğutma sistemi devre dışı kalır. Cihazınızın performansı çok düşer. Bilgisayarınız bir süre kağnı gibi çalışır.

Bu aslında kötü bitecek bir sonunun başlangıcı, habercisidir. Bilgisayarınız size ilk işareti vermiştir. Ben hastayım diye! Ama aynı şekilde kullanmaya devam ederseniz bir süre sonra bu ısı sebebiyle bilgisayarınızın cihipset ve anakarttaki elektronik bileşenleri zarar görür. Bilgisayarınız bir daha dönmemek üzere sizlere veda eder.

Peki Ne Yapmalısınız?

Bilgisayarınızı verimli, yüksek performanslı ve uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız ona yılda iki kere düzenli kapsamlı bakım yaptırmalısınız. Bu bakım sırasında işlemci ve chipsetin termal macunları yenilenmeli, ayrıntılı olarak fan, soğutma sistemi, anakart, power supply fanlarının temizliği titiz bir şekilde yapılmalıdır. Bu bakımlar düzenli yapıldığı ve elektriksel herhangi bir sorun yaşanmadığı sürece bilgisayarınız kolay kolay arızalanmaz. Hem de çok uzun yıllar güç kaybı yaşamadan bilgisayarınızı kullanabilirsiniz…

laptop bakım1 min 300x152Yazılımsal Temizlik ve Bakım

Bilgisayarınıza fiziksel olarak tüm bakımları eksiksiz olarak yaptırdınız. Peki her şey tamam mıdır? Bilgisayarınız pırıl pırıl oldu, tüm fanları, soğutma sistemi temizlendi, termal macunlar yenilendi. Anakartından powersupply fanına kadar tamamen temizlenip bilgisayarınız ilk aldığınızdaki temizlik ve düzenine kavuştu. Isınması, toz ve parçacıklardan kaynaklı ses sorunları da giderildi. Artık başka bir şeye gerek yok diye düşünebilirsiniz. Ama öyle değil.

Siz bilgisayarınızı kullanırken nasıl fiziksel kir ve toz parçacıkları bilgisayarınızı yavaşlatıp performansını düşürüyorsa kullandığınız işletim sistemi, internettte gezindiğiniz web siteleri, yüklediğiniz program, oyun ve her çeşit uygulama da bilgisayarınızda yazılımsal kirlilik ve atıklar bırakıyor. İşletim sisteminiz bilgisayarı kullandığınız süre boyunca çeşitli temp dosyaları, loglar ve dosya uzantı parçacıkları bırakır. Girmiş olduğunuz internet siteleri de izinli veya izinsiz çerez dosyaları ve kalıntılar bırakır. Yüklemiş olduğunuz her uygulamanın geçici dosya parçacıkları, yükleyip kaldırdığınız programların bile geride bıraktığı veriler bilgisayarınızda yer kaplar. Bu atık veriler üst üste biriktikçe bilgisayarınızın içinden çıkmakta zorlanacağı bir yük haline gelir. Ayrıca işletim sisteminiz ve uygulamalarınızı kullandıkça bilgisayarınızın diskinde yer alan dosyaların index sıralamaları dağılır. Yapılan her çalışma gelişi güzel sıralamayla kaydedilir.

termal macun min 300x206Bilgisayar Bakımı: Virüs, Trojan, Malware Temizliği

Tüm veri ve dosya kirliliğinin yanı sıra sizin haberiniz bile olmadan bilgisayarınıza yüklenen ve bilgisayarınızı zombi haline getirir. Birçok uygulama arka planda bilgisayarınızın işlemci, RAM ve tüm kaynaklarını kullanıyor, bilgisayarınızı hackerlere hizmet ediyor hale getiriyor olabilir.

İşte bu nedenlerle Bimar Bilgisayar Teknik Servisi’ne gelen bilgisayarlara talep edilmesi durumunda, donanımsal temizliğin yanı sıra yazılım temizliği de yapıyoruz. Gereksiz dosyaların silinmesi, disk birleştirme, virüs, malvare, trojan gibi zararlı yazılımlar temizleniyor. Lisanslı işletim sistemi ve programlarınız yeniden yükleniyor. Böylece cihazınızı donanımsal ve yazılımsal olarak tam anlamıyla güvenle ve tam performansla kullanacağınız hale getiriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?