Bilgisayar Neden Isınır?

masaustu1 300x148

Bilgisayar neden ısınır ve bunu önlemek için neler yapabiliriz? Hem masaüstü bilgisayarlar hem de laptoplar fazla elektrik harcar ve ısınır, hem de çok ısınır. Kasanın içinde yer alan anakart, eli yakacak kadar sıcaklaşır. İşte bundan dolayı anakartlar gelişmiş bir soğutma sistemine sahiptir. Cihaz çalışırken arka planda fan sürekli döner ve işlemciye bakır borular vasıtasıyla soğuk hava üfler. Böylece anakart, işlemci ve ekran kartı belli bir sıcaklığın altında tutulur.

Cihazınızın sorunsuz ve stabil çalışması için fazla ısınmaması gerekir. Eğer anakartın ısısı belli bir seviyeyi aşarsa cihaz aniden kapanır ve anakart soğuyana kadar açılmaz. Aşırı ısınma sonucu anakarttaki devreler, entegreler yanabilir, ekran kartı çipi zarar görebilir. Bu durumda cihazınız bir daha hiç çalışmaz. Laptoplar, masa üstü bilgisayarlara göre daha çok sınır. Çünkü laptoplar taşınabilir olmaları için küçültülmüş, inceltilmiş ve minimalize edilmiştir. Kasanın içinde havalandırma için neredeyse hiç yer yoktur. Bundan dolayı daha fazla ısınırlar. Bilgisayarın aşırı ısınma sebeplerini genel olarak şu maddeler halinde sıralayabiliriz.

 1. Fanın arızalanması ya da fan çevresinin toz yumaklarıyla kaplanması.
 2. Kasa üzerindeki havalandırma kanallarının tıkanması
 3. İşlemci (CPU) üzerindeki termal macunun kuruyup soğutma özelliğini yitirmesi
 4. Bilgisayar virüsleri, zararlı yazılımlar vs.
 5. Cihazın, büyük boyutlu ağır oyunlar ve grafik programlarla aşırı şekilde zorlanması.
 6. Laptopun bilinçsiz kullanımı, güneş altında ya da kalorifer-soba gibi ısı kaynaklarına maruz bırakılması.

Bilgisayarın Ne Kadar Isındığını Nasıl Öğrenebilirim?

Dışarıdan bilgisayarın ne kadar ısındığını ve bunun tehlikeli olup olmadığını anlamak zor. Cihazın ısını ölçen ve tehlikeli seviyelere çıkınca uyaran uygulamalar var. Bu uygulamalardan birini indirerek test yapabilirsiniz.

termal macun min 300x206

Bilgisayarın Isınmasını Nasıl Önleriz?

Bilgisayar neden ısınır bunun sebeplerini öğrendik, peki ısınmasını nasıl önleriz, şimdi de buna bakalım:

 1. Cihazınız eskiyse işlemci ve grafik kartını zorlayacak ağır uygulama ve oyunları kullanmayın. Ya da bilgisayarın işlemci, RAM ve ekran kartını yükseltin.
 2. Laptopunuza 6 ayda bir fan temizliği ve termal macun değişimi yaptırın. Bilgisayar kullanıcıları laptop bakımını ihmal ediyor. Serviste düzenli bakıp yapılan cihazların arızalanma riski büyük oranda ortadan kalkıyor. 6 ayda bir küçük bir bedel ödeyip bakım yaptırarak çok daha büyük maliyetli sorunları önleyebilirsiniz. Bimar Bilgisayar Teknik Servis olarak Apple MacBook, iMac, Acer, Lenovo, Asus, Toshiba, Casper, Samsung, Dell, HP ve Monster gibi tüm markalar için temizlik bakım ve termal macun değişimi yapıyoruz.
 3. Masanızda laptop soğutucu kullanın. Soğutucu standın içindeki ekstra fanlar, cihazın alttan sürekli havalanmasını sağlar.
 4. Laptopu halı, battaniye, yatak gibi yoğun toz ve iplikçik barındıran yüzeylerin üzerinde kullanmayın. Fan döndükçe hava kanallarından giren toz zerreleri zamanla fanın etrafını sarıp düzgün çalışmasını önler.
 5. Laptopların bir diğer adı da dizüstü bilgisayar. Ancak dizüstünde ya da göbeğinizin üstünde kullanmayın. Vücut ısısı cihazın daha fazla ısınmasına yol açabilir. Ayrıcı kıyafetlerimizin üzerindeki toz ve pamukçuklar da hava kanallarından içeri girebilir.
 6. Laptopların altında küçük plastik ya da silikon ayaklar vardır. Bunlar cihazın kaymasını önlediği gibi belli bir yükseklik oluşturarak cihazın alttan hava almasını sağlar. Ancak bu ayaklar bazen düşer, çıkar ve kaybolur. Ayakların yerinde olduğunu sık sık kontrol edin. Düşük kaybolmuşsa benzer bir materyalle ayak yapın.
 7. Bilgisayarınızda virüs tarama programı kullanın ve varsa bütün virüsleri ve zararlı yazılımları silin.

Eğer yeterli teknik bilgiye ve tecrübeye sahip değilseniz laptopun kasasını evde açmayın. Yanlış bir müdahaleniz cihaza geri dönüşü imkansız zararlar verebilir. Unutmayın, teknik servise getirilen cihazların önemli bir kısmı evde kendi başına tamir yapmaya çalışırken daha da bozan müşterilerin bilgisayarlarından oluşmaktadır. Güvenilir bir teknik servis bulup işi ehline bırakmak en doğrusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?