Adroid işletim sisteminin sahibi olan Google, Çinli teknoloji devi Huawei ile ortaklığını bitirdi. Bundan sonra yeni Huawei akıllı telefonlar tam donanımlı Android sürümlerine, Google uygulama ve servislerine erişemeyecek. Buna göre gelecek yıl satılacak Huawei telefonlarda Play Store bulunmayacak. Bu cihazlardan YouTube ve Gmail gibi popüler uygulamalara da ulaşılamayacak.

ABD Başkanı Donalp Trump, Çinli Huawei’ye yönelik bir dizi yaptırım kararı almıştı. Huawei’nin ABD’deki altyapı ihalelerine girmesi yasaklanmıştı. ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki bir süredir devam eden ekonomik savaş, kendini en çok mobil teknoloji alanında hissettiriyor. ABD hükümeti, başta Huawei olmak üzere Çin merkezli teknoloji şirketlerine çeşitli zorluklar çıkarıyor. Bu çerçevede Google da, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi olan Huawei ile olan ortaklığını sonlandırdığını açıkladı.

huawei android min 300x157

Google ile Huawei arasındaki söz konusu ortaklık, tüm Google donanım, yazılım ve teknik hizmetlerin kullanımına yönelikti. Yeni kararla Huawei, gelecekte piyasaya süreceği akıllı telefonlarda açık kaynak lisansına sahip Android sürümleri dışında tam teşekküllü hiçbir Android sürümü cihazlarında kullanamayacak. Öte yandan, yeni Huawei cihazlarda Android işletim sisteminin resmi uygulama mağazası Play Store da bulunmayacak. Bu durum şu anlama geliyor. Yeni Huawei kullanıcıları, YouTube ve Gmail gibi popüler servislere de erişemeyecek.

Satışlara Darbe Vurabilir

ABD hükümetinin, Huawei’yi kara listeye alması, Huawei’yi Qualcomm, Intel ve Google gibi ABD’li teknoloji devleriyle iş yapmaktan alıkoyuyor. Söz konusu kararın, tüm akıllı telefon sektörünü baştan aşağı etkileyebileceği konuşuluyor. Android işletim sistemine ve Google servislerine erişememe sorunu sebebiyle, Huawei telefon satışlarının ABD dışında Avrupa, Asya ve diğer pazarlarda da büyük darbe alabileceği konuşuluyor.

Mevcut Kullanıcılar Etkilenmeyecek

Bu karardan sonra. halen Huawei telefona sahip kullanıcıların durumunu ne olacağı ise merak konusu. Şunu söyleyebiliriz yaptırım kararı, mevcut kullanıcıları etkilemeyecek. Huawei telefon sahipleri, Android uygulamaları ve Google hizmetlerini kullanmaya devam edecek. Ancak Android sürüm yükseltmesi ve güvenlik güncellemeleri yapamayacaklar.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menü
Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by