Katlanabilir Telefonlar Kullanışlı Mı?

Mobil telefon üreticileri, peş peşe katlanabilir telefon modellerini tanıtıyor. Şu ana kadar Samsung, Huawei, Oppo ve Energizer katlanabilir telefonlarını görücüye çıkardı. Diğer markalar da sırada bekliyor. Peki katlanabilir telefonlar kullanışlı mı, yoksa fantastik bir deneme olarak mı kalacaklar?

oppo katlanabilir min 300x167Şirketlerin, katlanabilir telefonlar üzerinde çalıştığı açıklandığında bunların gerçekte ne kadar katlanabileceği merak ediliyordu. Samsung, Huawei, Oppo ve Energizer’in İspanya’daki teknoloji fuarında basın mensuplarına tanıttığı modeller gerçekten 180 derece katlanabiliyor. Bu cihazlar katlı haldeyken klasik bir akıllı telefon görünümünde. Ancak açıldıklarında bir anda tablet bilgisayara dönüşüyorlar. Katlanma bölgesinde herhangi bir çizgi ya da ekranda görsel bozulma meydana gelmiyor. Yekpare bir ekran deneyimi sunuyor bu cihazlar…

samsung fold min 300x182İlk tanıtılan katlanabilir telefon modeli, Samsung Galaxy Fold oldu. Cihaz katlandığında 4.48 inçlik küçük bir ekrana sahip. Açıldığında ise 7.3 inç boyutunda bir tablete dönüşüyor. 200 gram ağırlığındaki cihaz Snapdragon 855 işlemciye sahip. Samsung Galaxy Fold’un 1600-1800 dolar arasında satışa sunulması bekleniyor.

huawei mate x1 min 300x169Çin’in teknoloji devi Huawei de, Samsung’a Huawei Mate X ile rakip olacak. Ön yüzünde 6,6 inç, arka yüzünde ise 6,38 ekranı bulunan Huawei Mate X, 5G ağ desteğine de sahip olacak. Cihazın bataryası ise 4500 mAh gücünde. Bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi beklenen katlanabilir telefonun satış fiyatı ise 2.299 Euro olarak belirlendi.

energizer katlanabilir min 300x171Yüksek kapasiteli bataryalarıyla akıllı telefonu sektörüne yeni giren Energizer da Power Max P8100S adını verdiği katlanabilir telefonunu görücüye çıkardı. Cihaz 5G desteğine sahip. Bataryası ise 10.000 mAh gücünde olacak. Energizer Power Max P8100S iki ekrandan oluşuyor. İlki 6 inçlik Full HD+, ikincisi ise 8.1 inç boyutunda Full HD+ çözünürlüğe sahip. Büyük ekran, içeriye doğru katlanıyor. Fiyatı ise 850 Euro.

Katlanabilir Telefonlarda ÖTV Bilmecesi

Öte yandan katlanabilir telefonlar Türkiye pazarında karmaşaya yol açacak. Mevcut yasalarımıza göre cep telefonları için devlet Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alıyor. Tabletlerde ise ÖTV yok. Katlı haldeyken telefon, açıldığında tablet bilgisayar halini alan katlanabilir mobil cihazların hangi statüde sayılacağı ise belirsiz. Telefon sayılırlarsa yüzde 25 oranında ÖTV’ye tabi olacaklar. Tablet sayılmaları haline ise ÖTV olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?