Laptop Bakımı ve Termal Macun Değişimi

 

laptop bakımı min 300x195Laptop bakımı ve termal macun değişimi, laptop ve notebook kullanıcılarının ihmal etmemesi gereken hususların başında geliyor.  Laptop ve notebook gibi dizüstü bilgisayarlar, tüm parçaları ve donanımları küçük ve ince bir kasaya yerleştirildiği için çok hassas cihazlardır. Nazik şekilde kullanılmaları, temizlik ve bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Aksi halde özellikle aşırı ısınmaya bağlı olarak ciddi şekilde zarar görebilirler. Cihazınızı daha uzun ömürlü ve sorunsuz kullanmanız için 6 ayda bir laptop bakımı ve termal macun değişimi yaptırmanızı öneririz.

Laptop bakımı iki çeşide ayrılır. Birincisi yazılımsal bakım, ikincisi ise donanımsal bakımdır. İşlem yavaşlığı, donma ve kasma gibi problemler için altı ayda bir yazılımsal bakım önerilir. Yazılımsal bakımda cihaza format atılarak yavaşlama problemi ortadan kaldırılır. Öte yandan sistem temizliği de yapılmış olur. Yazılım bakımı ve güncellemelerle cihazınızın performansı da artar, sisteme yeni özellikler eklenir.

Donanım bakımı ise cihazınızın fiziksel bakımıdır. Daha zordur ve profesyonellik gerektirir. Donanım bakımında cihazı ve bazı parçalarını sökmek gerektiği için evde yapmak tehlikelidir. Güvenilir bir serviste uzman eller tarafından yapılmasını öneririz.

Cihazınız aşırı ısınmaya başlamışsa, gürültülü çalışıyorsa ve kimi zaman kendi kendine kapanıyorsa donanımsal bakım gerektiği anlamına gelir. Peki laptop bakımı ve termal macun değişimi nasıl yapılır?

laptop bakım1 min 300x152Laptop Bakımı Nasıl Yapılır?

Laptop bakımı, ekran, klavye, fan ve RAM temizliği ile termal macun değişimini (işlemci macunu) içerir. Dizüstü bilgisayarlar, yatak, halı, koltuk ve kanepe gibi kumaş yüzeylerde sıklıkla kullanıldığı için havalandırma kanallarından içeriye yoğun miktarda toz, kıl ve tüy çeker. Bu toz ve tüy yumakları fan pervanesine ve aksamlarına yapışarak soğutma sisteminin çalışmasını yavaşlatır. Düzgün soğutulamayan cihaz aşırı ısınma sebebiyle yavaşlar ve bir süre sonra elektronik devreler zarar görebilir. Cihazınızın düzgün çalışması ve uzun ömürlü olması için güvenilir bir serviste 6 ayda bir laptop bakımı yaptırmayı ihmal etmeyin.

Termal Macun Değişimi

Laptop bakımında termal macun değişimi de önemlidir. Termal macun, laptop kullanıcıları arasında ısı macunu ya da işlemci macunu adıyla da bilinir. Özel bir maddeden imal edilen termal macunun işlevi işlemci sıcaklığını dağıtıp düşürmektir. Usulüne uygun şekilde sürülen kaliteli bir termal macun, çalışma esnasında aşırı ısınan işlemcinin ve ekran kartının daha kolay soğutulmasını sağlar.

termal macun min 300x206Termal macun zamanla kurur, aşınır ve ısı düşürme özelliğini yitirir. Bu sebeple periyodik laptop bakımlarında termal macun da değiştirilir. Ancak termal macun değişimi zordur ve profesyonellik ister. Piyasada farklı termal macun çeşitleri bulunuyor. Bunlardan hangisinin cihazınıza uygun olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Değişim için önce işlemcinin ve ekran kartının üzerinde bulunan eski termal macunun çok iyi şekilde temizlenmesi şart. Kuru macunu tümüyle kazımak gerektiği için işlemci zarar görebilir. Yeni macunun ne kadar miktarda ve ne şekilde sürülüp dağıtılacağını da iyi bilmek gerekiyor. En iyi sonucu alabilmek için laptop bakımı ve termal macun değişimi işleminin güvenilir bir teknik serviste, profesyonel teknisyenler tarafından yapılmasını öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?