Laptop Kullanmanın Püf Noktaları

laptop bakımı one minLaptop ve notebook bilgisayarlar artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. İşyerinde, evde, cafede, seyahatta hemen her yerde laptop kullanılıyor. Peki laptop kullanmanın püf noktaları neler?

1- Laptoplar (dizüstü bilgisayarlar) yapıları gereği yatakta, koltukta, halıda, dış ortamlarda vs. sıklıkla kullanıldığı için havalandırma ızgaralarından içine toz, tüy ve pamukçuk gibi küçük partikülleri içine çeker. Bunlar zamanla fan ve soğutucunun etrafından birikir. Bundan dolayı zamanla fan bozulabilir ya da verimli çalışmaz. Cihaz soğutma işlemi yapamadığı için zarar görür. Bu sebeple laptoplara 6 ayda bir fan ve soğutucu temizliği yaptırılmalıdır.

2- Dizüstü bilgisayarınızı sürekli şarj kablosu takılı halde kullanmayın. Bu tip kullanım hem bataryaya hem de cihaza zarar verebilir. Arada bir fişi çıkarıp batarya yüzde 10 seviyelerine inene kadar kullanmak gerekir. Böylece batarya kullanım ömrü uzar. Batarya hücreleri ölmez.

3- Laptopu kesinlikle sıvı temizlik malzemeleriyle silmeyin. Siz fark etmeden içine bir kaç damla bile sıvı sızarsa LCD paneli ve devrelere zarar verebilir. Oksitlenmeye yol açabilir.

Laptop Kullanmanın Püf Noktaları Neler?

4- Cihazınıza su, çay, kola ve meyve suyu gibi sıvılar dökülürse derhal cihazı ters çevirin ve şarj kablosunu ve bataryasını çıkarın. Temiz kuru bir bezle cihaz yine ters konumdayken silerek sıvıyı uzaklaştırın. Kesinlikle saç kurutma makinesiyle cihazı kurutmaya çalışmayın. Bu durum cihazdaki korozyonu hızlandırır. Cihazınız sıvı temasından sonra çalışsa bile içerisinde kalan hem zamanla devrelerde oksitlenmeye yol açabilir. Bu da laptopa tamiri mümkün olmayan zararlar verebilir. Bu sebeple en kısa sürede cihazınızı güvenilir bir servise götürerek uygun metotlarla temizlik yaptırın.

5- Laptop çantasının ön gözlerinde şarj cihazı ve benzeri sert cisimler koymayın. Bu tip sert cisimler, çantayı taşıma sırasında bir yere çarpığınızda laptop ekranının kırılmasına yol açabilir.

6- Laptop ve notebooku uzun süre kullanmayacaksanız çalışır vaziyette ya da uyku modunda tutmayın, direk kapatın. Ayrıca çantada taşırken de laptopu uyku modunda bırakmayın. Cihaz uyku modunda bile olsa çalışır vaziyettedir ve ısı üretir. Çanta içinde havalandırma olmadığı için cihaz aşırı şekilde ısınır, bu da devrelere zarar verir.

7- Laptopu yumuşak ve tozlu-tüylü yüzeylerde kullanmayın. Yatak, halı, koltuk gibi zeminler cihazın hava kanallarını tıkar ve aşırı ısı sonucu cihaza zarar verir.

8- Şarj cihazının takılı olduğu prizin de düzgün çalıştığından emin olun. Sıkı oturmayan gevşek prizlerde kıvılcım atma gibi durumlar sık laptop kullanım min 300x198yaşanır. Bu da cihazın zarar görmesine yol açar.

9- Laptopu uygun boyutta bir fanlı soğutucu stand üzerinde kullanmanızı öneririz.

10- Cihazınızın donanımı ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olun ve kullanma önerilerine uygun davranın. Tamir, bakım ve onarım gibi ihtiyaçlar için kullandığınız cihazı bilen, tecrübeli ve güvenilir teknik servislerden hizmet alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?