Laptopa Su Döküldü, Ne Yapmalıyım?

Ceplaptop su2 min 300x209 telefonlarında olduğu kadar laptop, notebook, dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayarlarda da suya düşürme ve sıv ı teması sık yaşanan sorunlardan biri. Özellikle laptop ve notebookların üzerine çalışırken bardakla su, çay ya da meşrubat dökülmesi problemi yoğun şekilde yaşanıyor. Sıvı teması, dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerde kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Laptopa su döküldü, ne yapmalıyım? sorusunun cevabı burada…

Özellikle limonata, kola ve çay gibi şekerli ya da gazlı sıvılar bilgisayarın elektronik aksamına ve devrelerine büyük zarar veriyor. Sıvı teması yaşanması halinde derhal şarj adaptörü ve bataryanın cihazdan çıkarılması gerekiyor. Cihazın üzerini ve ulaşılabilen bölümlerini tozsuz temiz bir bezle kurulayın. Ardından vakit kaybetmeden güvenilir bir laptop, notebook, bilgisayar servisine cihazı götürün. Bimar Bilgisayar olarak marka ve model fark etmeksizin tüm bilgisayarlar için sıvı teması temizliği yapıyoruz.

Laptopa Su Döküldü, Ne Yapmalıyım?

Üzerine su ya da başka bir sıvı dökülen dizüstü bilgisayarı kuruladıktan sonra çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kesinlikle açmayın. Güç düğmesine bastığınız anda oluşan ısı sebebiyle içerisindeki sıvı, tüm elektronik parçalara yayılabilir ve hemen olmasa bile ilerleyen günlerde, haftalarda hatta aylarda korozyon ve oksitlenmeye bağlı olarak arızalara sebep olabilir…

laptop su3 min 300x200

Sıvı Temasında İlk Yapılacak İşlemler

– Derhal elektrik ve güç kaynaklarıyla bağlantısını kesin. Şarj aleti takılıysa çıkarın, bataryayı sökün. Bilgisayarı ters çevirerek sıvının iç aksama doğru yayılmasını önleyin.

– Kuru ve pamuklu bir bez alarak cihazın üzerindeki sıvıyı silin. Pil dışında başka harici aygıtlar takılıysa derhal çıkarın. Mümkün olan en kısa sürede laptopu teknik servise götürerek sıvıyı temizlettirin. Unutmayın cihaz çalışıyor olsa bile ilerleyen zamanlarda oksitlenme meydana gelebilir. İç aksamdaki su ve nemin mutlaka temizlenmesi gerekir.

laptop su min 300x193– Cihazı kesinlikle saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmayın. Basınçlı hava su ve nemin iç aksamın derinliklerine kadar sızmasına yol açar. Bu da cihazda geri dönüşü olmayan hasarlar meydana getirir.

– Laptopa su haricinde kola, meyve suyu ve çay gibi şekerli sıvılar dökülmüşse bunu temizlemek daha da zor olacaktır. İç aksama yayılan şeker yapışarak büyük sorunlara yol açar. Bu durumdaki cihazların mutlaka teknik servislerde uygun kimyasal yöntemlerle temizlenmesi gerekir.

25 Yorum. Yeni Yorum

 • Burhanettin ERDOĞAN
  6 Eylül 2020 13:06

  Bilgisayarıma su döküldü açılmıyor tamiri mümkün mü?

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   7 Eylül 2020 18:44

   Cihazınızı vakit kaybetmeden servise getirmenizi öneririz efendim. Tamir yapılabilir. Ancak geç kalınırsa oksitlenme sebebiyle daha büyük hasarlar oluşabilir.

   Yanıtla
 • Leptobuma az miktarda su döküldü hemen kuruladım ve kapatıp ters çevirdim sorun yaşarmıyım bozulma falan

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   21 Kasım 2020 10:59

   Merhaba, laptop ve cep telefonlarında sıvı teması sonucu ağır hasarlar oluşabilmektedir. Cihaza su vb. sıvılar dökülürse, çıkarılabiliyorsa öncelikle bataryasını söküp en kısa sürede sıvı teması temizliği için servise götürmeniz önerilir. Anakart üzerinde oluşan nem zamanla oksitlenmeye yol açıp cihazınızı ilerleyen günlerde kullanılmaz hale getirebilir.

   Yanıtla
 • Bilgisayarıma su döküldü. Ilk defa bu sorunu yaşadığım için hemen klavyedeki suyu sildim. Ancak 3-4 saat sonra bilgisayarı açtığımda yaklaşık yarın saat çalıştı sonra kapandı. Şimdi yine çalışıyor ancak belli bir süre sonra yine kapanıyor. Ne yapmalıyım?

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   28 Aralık 2020 11:25

   Öykü hanım sıvı teması olan cihazların kesinlikle kullanılmaması, en kısa sürede teknik serviste kontrolden geçirilmesi gerekmektedir. Cihazınızın içinde kalan sıvı bilgisayarınız çalışırken oksitlenmeye, bu oksitlenme de bilgisayarınızın bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde arızalanmasına neden olabilir. Bu nedenle sıvı teması olan bilgisayarınızı fişe takmayın, bataryasını çıkatın ve en kısa sürede servise gönderin

   Yanıtla
  • Teknik Servis
   28 Aralık 2020 12:06

   Merhaba, hem bilgisayarlarda hem de cep telefonlarında sıvı teması ciddi bir problemdir. Cihaz suya düştükten sonra çalışsa bile zamanla oksitlenme sonucu kullanılmaz hale gelebilir. Mutlaka en kısa sürede teknik serviste uygun yöntemlerle sıvı teması temezliği yapılması gerekir. Servisimizde tüm cihazlar için sıvı teması temizliği yapıyoruz.

   Yanıtla
 • Ali Özdemir
  5 Ocak 2021 13:37

  Su döküldü bilgisayar bir daha çalışırmı ve işlemci veya ekran kartına inermi

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   5 Ocak 2021 18:11

   Ali bey merhaba,

   Sıvı teması, laptoplarda ciddi hasarlara yol açabilir. Oksitlenme sebebiyle anakartta geri dönüşüm mümkün olmayan sorunlar çıkabilir. En kısa sürede cihazınıza sıvı teması temizliği yaptırmanızı öneririz. Aksi halde oksitlenme zamanla ilerler ve cihazı kullanılmaz hale getirebilir. Servisimizde özel solüsyonlarla sıvı teması temizliği yapıyoruz.

   Yanıtla
 • Muhammed Emin Çağman
  6 Ocak 2021 18:59

  Laptopa su döküldü sarja taktıgımda sarj olmuyor

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   7 Ocak 2021 11:00

   Muhammed bey merhaba,

   Laptoplarda sıvı teması ciddi hasarlara yol açabilir. Oksitlenme sebebiyle başka klavye, batarya, şarj ve güç besleme entegreleri ile anakartta çeşitli problemler yaşanabilir. Hasarın büyümemesi için en kısa sürede cihaza sıvı teması temizliği yapılması gerekir. Servisimizde özel solüsyonlar ve ekipmanlarla sıvı teması temizliği yapılmaktadır.

   Yanıtla
 • Bilgisayar a soğuk çay döküldü ne yapmalıyım ilk açmayı denediğimde Kendi açılıp kapanıyordu 1 saniyede şimdi çalışıyor

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   24 Ocak 2021 20:29

   Merhaba Polat Bey,

   Hem laptoplarda hem de cep telefonlarında sıvı teması sık yaşanan ve ciddi arızalara yol açan problemlerden biri. Sıvı temasının ardından cihazın çalışıyor olması, zarar oluşmadığı ya da bundan sonra oluşmayacağı anlamına gelmez. Cihazın derinliklerine, anakarta, devrelere ve entegrelere ulaşan sıvı, zamanla oksitlenmelere yol açarak geri dönüşü olmayan hasarlar meydana getirebilir. Sıvı temasına uğrayan elektronik cihazların kesinlikle çalıştırılmaması ve mümkünse en kısa sürede yetkin bir teknik servise götürülerek profesyonel sıvı teması temizliği yaptırılması gerekir.

   Yanıtla
 • Merhaba lar bilgisayar ıma su döküldü ilk 10 dakika çalıştı daha sonra bir sorun belirdi deyip kapandı bende ilk defa başıma geldiği için şarja taktım ve bilgisayar açılmadı sadece beyazışık gelip gidio klavye ye

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   2 Şubat 2021 09:52

   Furkan Bey merhaba,

   Üzerine herhangi bir sıvı madde dökülün bilgisayarların kesinlikle çalıştırılmaması, mümkünse bataryasının da çıkarılması gerekir. Elektrik akımı, cihazın içindeki sıvının daha derinlere ilerlemesine ve anakart üzerinde hızla oksitlenmeye yol açar. Ayrıca saç kurutma makineleri de benzer bir etkiyle sıvıyı daha derinlere doğru iter. Yapılması gereken işlem, cihazın kuru pamuklu bir bezle silinip ekran ve klavyesi yere gelecek şekilde ters biçimde tutulmasıdır. Bunlar evde ilk müdahale olarak yapılacak işlemler. Ardından vakit kaybetmeden cihazın güvenilir bir teknik servise götürülmesi ve sıvı teması temizliği yaptırılması gerekir. Cihazın anakartı ve diğer parçaları sökülerek özel bir solüsyon içinde bekletilir. Bu işlemle oksitlenen parçaların temizlenmesi sağlanır. Cihazdaki tüm sıvı ve nem uzaklaştırıldıktan sonra parçalar tek tek temizlenir ve toplanır. Servisimizde profesyonel ekipmanlarla sıvı teması temizliği yapılmaktadır.

   Yanıtla
 • Abi merhaba benim bilgisayara olalı30 dk oldu ilk kuruladım şimdide ters çebirdim ama hiçbi akma meydana gelmedi bilgisayarı açmayı deneyim mi

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   18 Şubat 2021 12:53

   Merhaba efendim,

   Sıvı teması bilgisayarlarda ciddi sorunlara, oksitlenmelere ve buna bağlı olarak anakartın geri dönüşü olmayan şekilde zarar görmesine yol açabilir. Üzerine sıvı dökülün cihazınızı kesinlikle açmamanızı, çalıştırmamanızı öneririz. Aksi halde elektrik akımı ve ısıyla birlikte içindeki sıvı ve nem daha derinleri ilerler ve oksitlenmeyi hızlandırır. Vakit kaybetmeden cihazınızı getirin söküp sıvı teması temizliği yapalım.

   Yanıtla
  • merhaba cihazıma klavyenin yarisina gelicek şekilde biraz su döküldü ve su cihazın altına da geldi. hemen kuruladım daha sonra laptopu kapattım ve ters çevirdim, ama içerisinden su akmıyor ve kapatmadan önce tuşları çalışıyordu. Bir şey olur mu sizce

   Yanıtla
 • Merhaba bilgisarayima su döküldü ve kısa zaman sonra kapandi bilgisarayim tamir olurmu.

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   25 Mart 2021 10:00

   Şennur Hanım merhaba,

   Sıvı teması sebebiyle bilgisayar anakartlarında oksitlenmeye bağlı olarak ciddi hasarlar meydana gelebilir. Üzerine su dökülen bilgisayarın hiç çalıştırılmadan ve mümkünse bataryası sökülerek derhal temizlik için servise götürülmesi gerekir. Cihazınız vakit kaybetmeden getirirseniz oksitlenme ilerlemeden müdahele edebiliriz.

   Yanıtla
 • Bilgisiyarıma bir miktar su döküldü bilgisayarim bir kac dakika sonra kapandı kuruladım ters cevirip bekliyorum ilk ters cevirdigimde 3 4 damla su aktı sadece ara ara kontrol ediyorum ama akan bir sey yok basta bilgisayarimin kapanmasi sorun olur mu ve bataryayi da sonradan cikardim ama batarya tarafinda 1 damla bir yer islakti temizletmesem bir sey olur mu

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   5 Mayıs 2021 17:28

   Sena Hanım merhaba,

   Sıvı teması, bilgisayarlarda sık rastlanan ve ciddi sorunlara yol açan bir problem. Acil olarak yapılması gereken işlemi yapmışsınız. Üzerine sıvı dökülün bilgisayarın derhal kapatılması, şarj adaptörünün fişten çıkarılması gerekiyor. Eğer gömülü değilse bataryasının da sökülmesi gerekir. Önce kuru bir pamuklu bezle cihazın üzerindeki sıvı silinmeli, daha sonra bilgisayar ters çevrilerek içindeki sıvının dışarı tahliyesi sağlanmalı. Ancak bunlar ilk yardım önlemi. Kesin çözüm değil. Cihazın uygun bir teknik serviste sıvı teması temizliğine alınması şart. Eğer bilgisayar sökülüp sıvı teması temizliği yapırılmazsa ilerleyen günlerde oksitlenme sebebiyle cihazınız kullanılmaz hale gelebilir.

   Yanıtla
 • Bilgisayarıma az miktardasın döküldü kuruladık fakat ters çevirmedik şuanda tuş takımı çalışmıyor şifreyi giremiyorum hasar çok mudur acaba

  Yanıtla
  • Teknik Servis
   16 Haziran 2021 13:15

   Tuğçe Hanım merhaba,

   Notebook ve tüm bilgisayarlarda su dökülmesi, sıvı teması ciddi sorunlara yol açabilir. Cihaz ilk başta çalışsa bile içerisine sızan sıvı, zamanla anakartta, klavyede ve diğer parçalarda oksitlenmeye yani paslanmaya yol açabilir. Bu durum cihaza geri dönüşü mümkün olmayan hasarlar verebilir. En doğrusu sıvı temasının hemen ardından cihazı ters çevirip suyu tahliye etmek ve hiç çalıştırmadan hızlı bir şekilde servise gitmektir.

   Servisimizde bilgisayarlar için sıvı te teması temizliği yapıyoruz. Cihazı komple söküp nemlenen tüm parçalar tek tek özel işlemlerden geçirilerek temizleniyor. bu işleme rağmen parçalar çalışmazsa parça değişimi yapılıyor.

   Cihazınızı bize getirir ya da kargo ile gönderirseniz arıza tespiti yapıp net bilgi verebiliriz.

   İyi günler dileriz…

   Yanıtla
 • merhaba, cihazım macbook ve sabah dışarıdayken gazoz döküldü. fakat 4 tuşuna falan, hemen ters çevirdim ardından kuruladım ve üfledim tuşlara. hiçbir sorun olmadan çalıştı. 1 saat falan da kullandım ve kapattım. şarj falan da oluyor hiçbir sorun yok. fakat markası da zaten apple. bir yere vermeyi düşünmüyorum. sizce bir sıkıntı yaratır mı? boşa gidip mahvetmelerini istemiyorun.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?