Laptopa Su Döküldü, Ne Yapmalıyım?

Ceplaptop su2 min 300x209 telefonlarında olduğu kadar laptop, notebook, dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayarlarda da suya düşürme ve sıv ı teması sık yaşanan sorunlardan biri. Özellikle laptop ve notebookların üzerine çalışırken bardakla su, çay ya da meşrubat dökülmesi problemi yoğun şekilde yaşanıyor. Sıvı teması, dizüstü bilgisayarlar ve tabletlerde kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Laptopa su döküldü, ne yapmalıyım? sorusunun cevabı burada…

Özellikle limonata, kola ve çay gibi şekerli ya da gazlı sıvılar bilgisayarın elektronik aksamına ve devrelerine büyük zarar veriyor. Sıvı teması yaşanması halinde derhal şarj adaptörü ve bataryanın cihazdan çıkarılması gerekiyor. Cihazın üzerini ve ulaşılabilen bölümlerini tozsuz temiz bir bezle kurulayın. Ardından vakit kaybetmeden güvenilir bir laptop, notebook, bilgisayar servisine cihazı götürün. Bimar Bilgisayar olarak marka ve model fark etmeksizin tüm bilgisayarlar için sıvı teması temizliği yapıyoruz.

Laptopa Su Döküldü, Ne Yapmalıyım?

Üzerine su ya da başka bir sıvı dökülen dizüstü bilgisayarı kuruladıktan sonra çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kesinlikle açmayın. Güç düğmesine bastığınız anda oluşan ısı sebebiyle içerisindeki sıvı, tüm elektronik parçalara yayılabilir ve hemen olmasa bile ilerleyen günlerde, haftalarda hatta aylarda korozyon ve oksitlenmeye bağlı olarak arızalara sebep olabilir…

laptop su3 min 300x200

Sıvı Temasında İlk Yapılacak İşlemler

– Derhal elektrik ve güç kaynaklarıyla bağlantısını kesin. Şarj aleti takılıysa çıkarın, bataryayı sökün. Bilgisayarı ters çevirerek sıvının iç aksama doğru yayılmasını önleyin.

– Kuru ve pamuklu bir bez alarak cihazın üzerindeki sıvıyı silin. Pil dışında başka harici aygıtlar takılıysa derhal çıkarın. Mümkün olan en kısa sürede laptopu teknik servise götürerek sıvıyı temizlettirin. Unutmayın cihaz çalışıyor olsa bile ilerleyen zamanlarda oksitlenme meydana gelebilir. İç aksamdaki su ve nemin mutlaka temizlenmesi gerekir.

laptop su min 300x193– Cihazı kesinlikle saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmayın. Basınçlı hava su ve nemin iç aksamın derinliklerine kadar sızmasına yol açar. Bu da cihazda geri dönüşü olmayan hasarlar meydana getirir.

– Laptopa su haricinde kola, meyve suyu ve çay gibi şekerli sıvılar dökülmüşse bunu temizlemek daha da zor olacaktır. İç aksama yayılan şeker yapışarak büyük sorunlara yol açar. Bu durumdaki cihazların mutlaka teknik servislerde uygun kimyasal yöntemlerle temizlenmesi gerekir.

11 Yorum. Yeni Yorum

 • Burhanettin ERDOĞAN
  6 Eylül 2020 13:06

  Bilgisayarıma su döküldü açılmıyor tamiri mümkün mü?

  Cevapla
  • Teknik Servis
   7 Eylül 2020 18:44

   Cihazınızı vakit kaybetmeden servise getirmenizi öneririz efendim. Tamir yapılabilir. Ancak geç kalınırsa oksitlenme sebebiyle daha büyük hasarlar oluşabilir.

   Cevapla
 • Leptobuma az miktarda su döküldü hemen kuruladım ve kapatıp ters çevirdim sorun yaşarmıyım bozulma falan

  Cevapla
  • Teknik Servis
   21 Kasım 2020 10:59

   Merhaba, laptop ve cep telefonlarında sıvı teması sonucu ağır hasarlar oluşabilmektedir. Cihaza su vb. sıvılar dökülürse, çıkarılabiliyorsa öncelikle bataryasını söküp en kısa sürede sıvı teması temizliği için servise götürmeniz önerilir. Anakart üzerinde oluşan nem zamanla oksitlenmeye yol açıp cihazınızı ilerleyen günlerde kullanılmaz hale getirebilir.

   Cevapla
 • Bilgisayarıma su döküldü. Ilk defa bu sorunu yaşadığım için hemen klavyedeki suyu sildim. Ancak 3-4 saat sonra bilgisayarı açtığımda yaklaşık yarın saat çalıştı sonra kapandı. Şimdi yine çalışıyor ancak belli bir süre sonra yine kapanıyor. Ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Teknik Servis
   28 Aralık 2020 11:25

   Öykü hanım sıvı teması olan cihazların kesinlikle kullanılmaması, en kısa sürede teknik serviste kontrolden geçirilmesi gerekmektedir. Cihazınızın içinde kalan sıvı bilgisayarınız çalışırken oksitlenmeye, bu oksitlenme de bilgisayarınızın bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde arızalanmasına neden olabilir. Bu nedenle sıvı teması olan bilgisayarınızı fişe takmayın, bataryasını çıkatın ve en kısa sürede servise gönderin

   Cevapla
  • Teknik Servis
   28 Aralık 2020 12:06

   Merhaba, hem bilgisayarlarda hem de cep telefonlarında sıvı teması ciddi bir problemdir. Cihaz suya düştükten sonra çalışsa bile zamanla oksitlenme sonucu kullanılmaz hale gelebilir. Mutlaka en kısa sürede teknik serviste uygun yöntemlerle sıvı teması temezliği yapılması gerekir. Servisimizde tüm cihazlar için sıvı teması temizliği yapıyoruz.

   Cevapla
 • Ali Özdemir
  5 Ocak 2021 13:37

  Su döküldü bilgisayar bir daha çalışırmı ve işlemci veya ekran kartına inermi

  Cevapla
  • Teknik Servis
   5 Ocak 2021 18:11

   Ali bey merhaba,

   Sıvı teması, laptoplarda ciddi hasarlara yol açabilir. Oksitlenme sebebiyle anakartta geri dönüşüm mümkün olmayan sorunlar çıkabilir. En kısa sürede cihazınıza sıvı teması temizliği yaptırmanızı öneririz. Aksi halde oksitlenme zamanla ilerler ve cihazı kullanılmaz hale getirebilir. Servisimizde özel solüsyonlarla sıvı teması temizliği yapıyoruz.

   Cevapla
 • Muhammed Emin Çağman
  6 Ocak 2021 18:59

  Laptopa su döküldü sarja taktıgımda sarj olmuyor

  Cevapla
  • Teknik Servis
   7 Ocak 2021 11:00

   Muhammed bey merhaba,

   Laptoplarda sıvı teması ciddi hasarlara yol açabilir. Oksitlenme sebebiyle başka klavye, batarya, şarj ve güç besleme entegreleri ile anakartta çeşitli problemler yaşanabilir. Hasarın büyümemesi için en kısa sürede cihaza sıvı teması temizliği yapılması gerekir. Servisimizde özel solüsyonlar ve ekipmanlarla sıvı teması temizliği yapılmaktadır.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?