Roborock Lidar Sensör Hatası

 

xiaomi robot supurge1 min 300x125Robot süpürge kullanıcıları, Roborock lidar sensör hatası ile sık karşılaşıyor. Peki bu hata nedir ve bununla karşılaşıldığında ne yapılabilir? Bu makalemizde robot süpürge lidar sensör arızası hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

‘Lidar’ın açılımı, ‘Light Detection and Ranging’ bir başka tanımlamayla da ‘Laser Imaging Detection and Ranging.’ Yani cihazın laser sensöründe meydana gelen bir hata anlamına geliyor. Bilim dünyasında lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknoloji kısaca lidar olarak tanımlanıyor. Aslında robot süpürgenin üzerinde küçük bir radar cihazı var. Ancak gelişmiş radarda kullanılan radyo dalgaları yerine bu cihazlarda ışık, yani lazer kullanıyor.

Peki robot süpürge neden lazere ihtiyaç duyuyor? Evimizde salına salına temizlik yapan bu süpürgeler etraftaki eşya ve engelleri lazer ışınlarıyla tespit ediyor. Merdivenlerden laser sensörü sayesinde düşmüyor. Sensör, bazı modellerin üzerinde turuncu yuvarlak çıkıntı şeklinde yer alıyor. Bazılarında ise iç kısımda oluyor. Sensörler etrafa laser ışını yayarak eşya ve engelleri algılıyor. Endişe etmeyin bu cihazların yaydığı laserin sağlığa zararı yok. Radyasyon içermiyor.

Roborock Lazer Sensör Hatası Nasıl Çözülür

Süpürgenin temel bileşenlerinden biri olan sensörler zaman zaman arızalanıyor. Roborock lidar sensör hatası ile karşılaşırsanız endişelenmeyin. Evde yapabileceğiniz ilk şey sensörleri ıslaklık kalmayacak şekilde çok hafif nemli bir bezle silip temizleyin. Eğer sensörlerin üzerine toz, kir ya da yağ bulaşmışsa cihazınız hata kodu verir. Temizlik sonucu hata mesajı ortadan kalkar ve süpürgeniz çalışmaya devam eder.

Ancak silmenize rağmen hata devam ediyorsa profesyonel desteğe ihtiyacınız var demektir. Robot süpürgenizi yetkin bir teknik servise götürmeniz gerekir. Teknik servisimizde cihazı söküp sensörlerini kontrol ediyoruz. Sensörleri çalıştıran entegrelerde sorun varsa entegre değişimiyle problemi çözüyoruz. Eğer sensörün kendisi arızalanmışsa sensör değişimi yapıyoruz. Cihazınız işlem sonrası eski haline dönüyor.

Robot Süpürge Servisi

Bimar Teknik Servis olarak başta Xiaomi, Roborock ve Viomi olmak üzere tüm robot süpürge markaları için tamir bakım hizmeti sunuyoruz. Yaptığımız tüm işlemler ve parça değişimlerine garanti veriyoruz. Eğer cihazınız Roborock lidar sensör hatası verirse bizi arayın. Telefon numaramız 0850 809 40 40. Bu numaradan bize mesai saatleri içerisinde ulaşabilirsiniz. Eğer Ankara dışındaysanız robot süpürgenizi bize kargo ile gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?