Robot Süpürgeye Sirke Koyulur Mu?

 

mop haznesi 1 225x300Robot süpürgeye sirke koyulur mu sorusu, akıllı süpürge kullanıcılarının en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Makalemizde mop özelliği olan yani süpürürken bir taraftan da silme yapabilen cihazların kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

Piyasada pek çok robot süpürge markası bulunuyor. Xiaomi, Roborock, iRobot, Viomi, Anker Eufy, Samsung, Dreame ve Roidme en bilinenleri. Robot süpürgelerin bir kısmı sadece süpürme işlevi görürken, bazı modeller ise hem süpürme hem silme yapıyor. Bu tip cihazlara mop özellikli süpürgeler deniliyor. Akıllı süpürgelerde su tankı ve mop bezi bulunuyor. Tanklara, kapasitesine göre 100 ya da 150-200 ml su koyuluyor.

ROBOT SÜPÜRGEYE DETERJAN YA DA SİRKE KONULUR KONULUR MU?

Robot süpürge kullanıcıları, daha hijyenik bir temizlik yapacağı düşüncesiyle su tankına bir miktar deterjan-yüzey temizleyici ekliyor. Bazı kullanıcılar da sirke döküyor. Baştan söyleyelim cihazın mop tankına su dışında herhangi bir kimyasal madde konulmaması gerekiyor. Sirke bile koymayın. Cihazın mop tankındaki su, çok ince bir boru sistemiyle silme bezine aktarılıyor. Eğer suyun içinde deterjan ya da sirke varsa zamanla borular kimyasal kalıntı sonucu tıkanıyor. Borulardan iletilemeyen su, farklı yerlerden sızıntı yapıp motor ya da anakarta ulaşarak oksitlenmeye yol açıyor. Sonucunda da çok pahalıya mal olan arızalar meydana geliyor.

KİREÇSİZ, ARITILMIŞ SU KULLANIN

mop haznesi3 300x300Robot süpürgeye sirke koyulur mu sorunun cevabını öğrendik. Mop tankına sadece su konulması gerekiyor. Ancak burada da önemli bir püf noktası var. Malum Türkiye’nin hemen her bölgesinde musluk suları aşırı derecede kireçli. Su kaynatılan çaydanlıkların dibi nasıl ki bir süre sonra kireçle kaplanıyorsa, robot süpürgenin mop tankı ve boru sistemi de kireçleniyor. Kireçlenmeyi önlemek için mop haznesine arıtma cihazında arıtılmış suyu koymanızı öneriyoruz. Arıtma cihazları sudaki kireci neredeyse tümüyle arıtıyor. Böylece robot süpürgenizi uzun süre sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. Bu makalede robot süpürgeye deterjan konulur mu sorusunu yanıtladık. Bimar Teknik Servis olarak tüm marka ve model robot süpürgeler için tamir bakım onarım ve yedek parça değişim hizmeti sunuyoruz. Bize 0312 435 40 40 nolu telefondan ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin her yanından Ankara’daki servisimize kargoyla cihaz gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?