SIM kartlar tarihe karışıyor

sim1 min 300x169

Cep telefonlarında kullanılan SIM kartlar tarihe karışıyor. eSIM teknolojisiyle fiziksel SIM karta ihtiyaç kalmayacak. Apple, geçen yıl çıkardığı iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR telefonlarını eSIM’e uygun hale getirmişti. Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye’de de bu yeni sistemi hayata geçirmek için çalışma başlattı.

Mini, Micro, Nano derken, cep telefonlarında SIM kartlar tümüyle tarihe karışacak. eSIM adı verilen yeni sistemle mobil telefon ve akıllı saatlerde ‘Embedded SIM’ yani gömülü SIM bulunacak. Bu yeni teknoloji ilk olarak bazı akıllı saatlerde ve iPhone’nun geçen yıl piyasaya sürdüğü modellerinde bulunuyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, eSIM teknolojisinin yakında tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de kullanılmaya başlanacağını açıkladı. Sayan, bununla ilgili çalışmaları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığını ve bu yeni teknolojinin Türkiye’ye belirli oranlarda yerlilik şartıyla getirileceğini aktardı.

BTK’nın bu konudaki çalışmaları tamamlandıktan sonra mobil operatörler abonelerine eSIM desteği sunabilecek. Halen dünya genelinde 24 ülkeden 56 operatör abonelerine eSIM desteği veriyor. eSIM kullanılan ülkelerden bazıları şöyle: ABD, İngiltere, Kanada, Almanya, İspanya, Norveç, Polonya, Katar, İsveç, Tayvan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri.

GSM sektöründe ilk SIM kart 1991 yılında üretildi, boyutu ise 85.60 milimetreydi. 1996’da çıkan Mini SIM kartlarda boyut 25 mm’ye, 2003’te çıkan Micro SIM kartlarda ise 15 mm’ye düştü. 2012 yılında geliştirilen Nano SIM kartlar ise 12.3 mm boyutunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?