Telefon Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım?

 

telefon isinma 300x169“Telefon çok ısınıyor ne yapmalıyım?” sorusuna cevap arıyorsanız bu makale işinize yarayabilir. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan akıllı telefonlarda en sık görülen problemlerden biri de aşırı ısınmadır. Cihazda meydana gelen ısınmanın sebepleri 3 temel kategoriye ayrılır: İşlemci, yazılım hataları ve batarya-şarj sistemi sorunları.

İşlemci Kaynaklı Isınma Problemi

Gerek tüm adroid telefonlar, gerekse iPhone cihazlarda işlemci kaynaklı aşırı ısınma problemleri meydana gelir. İşlemci, anakart üzerinde yer alır ve tabiri caizse telefonun beyni olarak kabul edilir. Tüm uygulamalar ve telefondaki tüm sistemler işlemci tarafından kontrol edilir. İşlemci kapasitesi düşük cihazlarda fazla uygulama yüklüyse ve bunlar arka planda açık durumdaysa cihaz zorlanıp ısınır.

Ayrıca Pubg gibi ağır oyunlar da işlemciyi aşırı zorlar ve bundan dolayı cihazın ısınmasına yol açar. “Telefon çok ısınıyor, ne yapmalıyım” diyorsanız öncelikle işlemcinin yorulmamasına özen göstermeniz gerekir. Gereksiz uygulamaları kapatın, hatta silip kaldırın. Ağır oyunları oynamayın. Telefonu güneş ışınları, kalorifer, soba, fırın ve ocak gibi ısı kaynaklarına maruz bırakmayın. Sürekli açık konumda olan telefonlarınızı en azından günde bir kez kapatıp açmak gereksiz uygulamalar sebebiyle cihazınızın yorulmasını önler.

Yazılım Kaynaklı Isınma Problemi

Akıllı telefonlarda kimi zaman da yazılım kaynaklı hatalardan dolayı ısınma problemi meydana gelir. Yazılım güncellemesi yaparken yaşanan bir hata, işlemcinin ya da bataryanın aşırı ısınmasına sebep olur. Bu durumda işletim sisteminin yeniden kurulması gerekir. Eğer işletim sisteninin nasıl kurulacağını tam olarak bilmiyorsanız evde kendiniz denemeyin. Yapacağınız yanlış bir işlem, anakartın geri dönüşü olmayan şekilde zarar görmesine yol açar. Yazılım-işletim sistemi kurulumunu güvenilir bir teknik serviste yaptırmanızı öneririz.

telefon isinma2 300x191

Batarya ve Şarj Sistemi Kaynaklı Isınma Problemi

Akıllı telefonlarda meydana gelen ısınma problemlerinin büyük bölümü batarya ve şarj sistemi kaynaklıdır. Orijinal olmayan batarya, şarj adaptörü ve kablosu kullanımı cihazın aşırı ısınmasına yol açar. Öte yandan cihazı şarja bağlıyken kullanmak da aşırı ısınma sebeplerinden biridir. Telefonun hava almasını önleyen çok kalın kılıflar da ısınmaya sebep olur. Bu makalemizde “telefon çok Isınıyor ne yapmalıyım?” sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?