Telefon Ekranı Nasıl Kırılır?

 

ekran kirildi2Akıllı telefon ekranlarının en sık karşılaşılan kırılma nedenleri nelerdir? Telefon ekranı nasıl kırılır? Ne yaparsanız telefonunuzun kırılma olasılığını en aza indirebilirsiniz? Hangi telefonların ekranı daha az kırılıyor? Daha önce hiç telefon ekranı kırdınız mı? Kırmadıysanız az sayıda şanslı kişiden birisiniz! Ama unutmayın şimdiye kadar bu duyguyu yaşamamanız bundan sonra telefonunuzun ekranını kırmayacağınız anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmalar iki yılda bir her kullanıcının en az bir kere telefon, tablet veya dizüstü bilgisayarının ekranını kırdığını gösteriyor. Siz ne kadar dikkatli olursanız olun, ne kadar önlem alırsanız alın, aynı trafik kazalarında olduğu gibi istem dışı ve sizden kaynaklanmayan kaza ve olaylar nedeniyle telefonunuzun ekranı kırılabilir, sıvı teması olabilir, fiziksel hasar alabilir.

Kullanıcı hatası olduğu için garanti kapsamına da girmeyen bu arızaları birtakım önlemler alarak en aza indirebiliriz. Ülkemizde henüz hiçbir parçası üretilmeyen cep telefonlarını dikkatli ve özenli kullanarak kullanım ömrünü uzatabiliriz. Böylece hem kendi bütçemize, hem de ülkemizin ekonomisine ek bir yük getirmemiş oluruz.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kaygan Yüzeylere Dikkat: Telefon ekranı kıranların başına gelenler bizlere neleri yapmamamız gerektiği konusunda rehberlik eder. Yapılan araştırmalar ekran kırılmalarının en çok telefonların elden düşme sonucu kırıldığını gösteriyor. Telefonları elimizden neden düşürürüz? Bunun en önemli nedeni telefon yüzeylerinin kaygan yapısı. Telefonunuzun yüzeyi kaygansa kaygan olmayan yüzeyli bir telefona göre yere düşme olasılığı en az üç kat daha yüksektir. Telefonunuzun elinizden kayarak düşmesini önlemek için ya kaygan olmayan bir telefon alın veya elden kaymayan elastiki bir koruyucu kullanın.

Birden Fazla Şeye Odaklanma!

İnsan beyni yapısı gereği birden fazla işle meşgul olduğunda her işe tam kapasiteyle odaklanamaz. Bir işi yaparken başka işle meşgul olursak her iki işte de odaklanma verimimiz yüzde 20’lere düşer. Bu nedenle araba kullanırken dikkatimizi böleceği için telefonla
konuşulması, sigara içilmesi yasaktır. Telefonunuz elinizdeyken de başka birşeyi de tutuyorsanız ya da telefonunuzu güvenli bir yere sabitlemeden dikkatinizi başka bir yere verdiyseniz sizi pusuda bekleyen kabus, telefonunuzun yere düşme sesi ve ardından büyük olasılıkla çatlak veya kırık ekran olacaktır!

Testi Kırılmadan Önlem Alın!

Telefon ekranı nasıl kırılır makalemiz devam ediyor. Görünen köy kılavuz istemez deriz ya. Aynen bu sözde olduğu gibi görünür risk faktörlerine karşı önceden önlem almak da başımıza gelecek kötü şeyleri en aza indirir. Masa kenarlarında yarısı masanın üzerinde yarısı dışarıda bulunan telefonlara kazara çarpma olasılığı çok yüksektir. Hareketli zeminlerde düşmeye yakın bölgelerdeki herşeyin eninde sonunda düşeceğini belirtmeye bile gerek yok. Kalabalık ortamlarda orta yerde duran tüm cisimler çarpma ve düşüp kırılma davetiyesi çıkarır adeta.

Yüksek Yerlere ve Suya Dikkat!

ekran kirildi 3 300x200Yükseklik ne kadar fazlaysa oradan düşen cisimlerin hasar görme olasılığı o kadar çoktur. Bina balkonlarında, teraslarda, su ve göl kenarlarında düşen telefonlardan bir daha haber alınamıyor!

Yükseklik arttıkça panik de artıyor ve kontrol azalıyor. Özellikle yüksek yerlerde özçekim yaparken hem telefonlar hem de “Allah korusun” kullanıcılar risk altındadır. Yüksek yerlerde, deniz, göl ve akarsu kenarlarında zorunlu ihtiyaç yoksa ya da yeterince önlem almadıysanız hem sizin hem de telefonunuzun güvenliği için telefon kullanmamaya dikkat edin.

Çocuklardan Uzak Tutun!

Telefon kullanımı konusunda siz tüm kurallara uyarak telefon veya elektronik eşyalarınızı koruyabilir, onlara gözünüz gibi bakabilirsiniz. Ama evdeki kural tanımaz küçük yaramazlar öyle mi? Onlar kendi kurallarını kendileri koyar ve uygularlar! Çocuklar için ellerine geçirdikleri her şey oyuncaktır. Onlar her şeye oyuncak gözüyle bakarlar ve oyuncaklarına davrandıkları gibi davranırlar! Bu nedenle de çocuklu ailelerde ekran kırılması ve elektronik eşya arızaları çocuğun olmadığı ailelere göre en az iki kat daha fazla yaşanmaktadır. Eğer evde çocuğunuz varsa hem çocuğunuzu hem de telefonunuzu korumak için telefonunuzu, tabletinizi, bilgisayarınızı çocuklarınızdan uzak tutun!

Hangi Telefonların Ekranı Daha Çok Kırılıyor?

Burada hemen hangi markanın ekranı en çok kırılıyor sorusunun yanıtlanacağı beklentisi içerisine girmeyin! Çünkü dünyadaki tüm markalar birkaç ekran üretecisinin ekranını kullanıyor. Telefon markaları farklı da olsa tüm markalar ekranları aynı üreticilerden alıyor. Bu nedenle ekran kırılma oranı marka ve modele bağlı değildir. Ancak günümüzde giderek daha geniş, daha ince çerçeveli ve daha zarif olarak üretilen yeni nesil telefonların ekranlarının kırılma olasılığı da eski telefonlara göre daha yüksek olmaktadır. Bundan dolayıdır ki telefon almadan önce aynı araba aldığınızda yaptığınız gibi olur da bir gün ekranım kırılırsa bu markanın, bu modelin yedek parçası, ekranı, aksesuarı ve servisi yaygın mı, her yerde ve uygun fiyata bulunur mu diye araştırmayı unutmayın!

Öyle ki bazı markaların ekran fiyatı o telefonun 2. el fiyatından bile pahalıya malolabilmektedir. Bu durumda, neredeyse her kullanıcının başına gelen telefon ekran kırılması arızası ile telefonun ömrü son bulmakta, kısa süre içerisinde yeni bir telefona ihtıyaç duyulmaktadır!
Oysa ekran değişim fiyatı uygun olan bir telefonun ekranını tekrar tekrar değiştirerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kırılmaz Ekran Camı ve Koruyucu Kılıf Çözüm Olur mu?

Yapılan araştırmalar telefonlarda kullanılan koruyucu kılıfların ekran kırılma olasılığını yüzde 80 azalttığını ortaya çıkarmaktadır. Peki ya ekran yüzeyine takılan ekran koruyucu kaplamalar ekranı yüzde yüz korur mu? Ekranınıza ekran koruyucu kırılmaz cam takmanız ekranınızın
artık kırılmayacağı anlamına gelmez! Ekranınız ilk darbeyi aldığında, eğer sert yüzeyli kırılmaz (!) koruyucu cam takılıysa, ilk önce koruyucu cam çatlar. Çoğu zaman yüzeydeki cam ekrandan önce kırılır ve ekran zarar görmekten kurtulur. Ancak kırılmaz cam kırılmayı kesin önlemez. Sadece kırılma yüzdesini düşürür. Ayrıca kırılmaz cam ekran yüzeyinde oluşacak çizikleri önler. Ekrana gelen darbe şiddetini azaltır. Burada kırılmaz cam yerine yüzeyi ince olup telefon ergonomisini ve dokunmatik özelliğini bozmayacak ince nano kaplama yaptırmanız daha kullanışlı bir çözüm olacaktır.

Gelelim ekranınıza kırılmaz cam mı yoksa koruyucu kılıf mı taksak daha iyi bir güvenlik sağlarız sorusunun yanıtına. Telefonunuzun ekranının, kasasının ve tüm bileşenlerinin güvenliği için kullanıdığınız marka ve modele uygun koruyucu kılıf ile birlikte ekran koruyucu nano kaplamanın birlikte kullanılması en güvenli seçim olacaktır.

Ekranım Kırıldı Ne Yapmalıyım, Telefon Ekranı Nasıl Kırılır?

ekran kirildi1 300x200Bu türden yazıları daha çok ekranı kırılanlar okur. Malum bir şey başımıza gelmeden fazla önemsemeyiz. Ama başımıza geldikten sonra yapacağımız araştırma ve alacağımız önlemler de hem aynı sorunu tekrar yaşamamızı engeller hem de karşılaştığımız soruna en kolay çözümü bulmamızı sağlar. Telefonunuzun ekranı kırıldığında da ilk yapmanız gereken şey ekranınızı en uygun fiyata en güvenilir yerden ve en kısa sürede nerede yaptıracağınızı araştırmak olacaktır. Burada ekran kırılması garanti kapsamına girmeyeceği için yetkili servisleri arayıp ekranı garanti kapsamında değiştirmeyi denemeye çalışmak hem sizin hem de arayacağınız yetkili servisler için gereksiz zaman kaybı olacaktır. Ekranınız kırıldığında değişim için öncelikle yetkili servisten ekran değişim fiyatını ve süresini sorunuz. Ancak yetkili servis size yüksek bir fiyat ve uzun bir değişim süresi verirse ve o fiyat size pahalı, süre de uzun gelirse her şey bitmiş değildir. Burada aynı işlemi yetkili servisten daha uygun fiyata ve daha hızlı yapacak garantili, güvenilir bir özel servis olarak firmamızı arayabilirsiniz.

Bir teknik servis firması olarak gelir kaynağımız her ne kadar sizlerin ekranı kırılan, bozulan telefon, tablet ve bilgisayarlarınız olsa da önceliğimiz sizlerin bu sorunları mümkün olan en az sayıda yaşamanız. Firma olarak bizim amacımız, her parçası yurtdışından ithal edilen telefon, notebook, tablet ve bilgisayarlarınızı en ileri düzey elektronik ekipmanlarla onarım yaparak ülkemiz ekonomisine geri kazandırmak, bunu yaparken de kullanıcılara en uygun maliyetli çözüm bulmaktır.

Bu makalemizde telefon ekranı nasıl kırılır sorusuna cevap aradık. Telefonuzun ekranını kırmamanız için dikkat etmeniz gereken konuları sizlere özetledik. Siz siz olun telefonunuzun ekranını kırmayın! Ama olur da ekranınız kırılırsa canınız sağolsun! Biz size “Türkiye’nin her yerinden” bir telefon kadar yakınız… Öte yandan telefon ekran kırılması garanti kapsamına girer mi konusu hakkında da buradan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?