Telefon Hangi Durumlarda Garanti Kapsamı Dışında Kalır?

 

Telefon hangi durumlarda garanti kapsamı dışında kalır? Bu soru tüm telefon kullanıcılarını ilgilendiriyor. Diğer elektronik cihazlarda olduğu gibi cep telefonlarında da garanti şartları büyük önem taşıyor. Peki hangi arızalar garanti kapsamına girer, hangi durumlarda cihaz garanti dışında kalır?

Tüketici Kanunu’na göre cep telefonları için üretici ya da satıcı firmalar 2 yıl garanti veriyor. Bu süre zarfında üretici kaynaklı arıza durumunda cihazlar ücretsiz şekilde tamir ediliyor ya da yenisiyle değiştiriliyor. Burada tartışmalı husus, arızanın üretici kaynaklı mı yoksa tüketici hatasından mı kaynaklandığı…

Araştırmalara göre çeşitli arızalarla yetkili servislere getirilen cep telefonlarının yüzde 90-95’i garanti kapsamı dışında kalıyor. Tamir için tüketicilere yüklü faturalar çıkarılıyor. Servise gitmeden de arızalı cihazımızın garanti kapsamında mı yoksa dışında mı olduğunu kendimiz az çok anlayabiliriz. İşte servislerin telefonu garanti kapsamı dışında tuttuğu durumlar:

telefon garanti2 min 300x119

Sıvı Teması, Suya Düşme, Su Dökülmesi:

Cep telefonlarını her an yanımızda bulundurduğumuz için suya düşme, üzerine sıvı dökülmesi gibi durumlar çok sık yaşanmakta. Yeni cihazlar her ne kadar su geçirmez şekilde üretilmelerine rağmen denize, havuza, tuvalete, kovaya, küvete düştüğünde kimi zaman içine su sızabiliyor. Özellikle tuzlu su sızması durumunda cihaz çok çabuk arızalanabiliyor. İçine sıvı sızan telefonların elektronik devreleri oksitlenme sebebiyle bozulabiliyor. Servisler sıvı teması sebebiyle arızalanan telefonları garanti dışına çıkarıyor.

Düşme, Çarpma, Darbe Alma Durumları:

Telefonları gün boyu elimizde tuttuğumuz için düşürme ve çarpma gibi istenmeyen durumlarla sık karşılaşıyoruz. Sert zemine düşen, duvara çarpan ya da üzerine sert bir cisim düşen cep telefonlarında başta ekran ve kasa kırılması gibi sorunlar yaşanabiliyor. Bu tip durumlar garanti kapsamı dışında değerlendiriliyor.

Hatalı Şarj Etme, Kalitesiz Şarj Aleti ve Kablo Kullanma:

Cep telefonlarında en sık görülen arızalardan biri de hatalı şarj kaynaklı devrelerin yanması ve bataryanın bozulması. Kalitesiz ve ucuz yan sanayi şarj aletleri ve kablolar, elektrik gerilimini istenildiği gibi düzenleyemediği için akımın dalgalandığı durumlarda cihazdaki devrelerin yanmasına yol açabilir. Kimi zaman da bataryanın bozulmasına neden olabilir.

Ayrıca orijinal şarj aleti kullansanız bile sürekli bataryayı boşalmadan şarj ediyorsanız ya da telefonu şarj sırasında kullanıyorsanız pil kısa sürede ömrünü tamamlayacaktır. Yetkili servisler ve üretici firmalar, hatalı şarj etme, kalitesiz şarj aleti ve kablo kullanımı sebebiyle meydana gelen tüm arızaları garanti kapsamı dışında görmektedir. Öte yandan üretici firma onayı olmayan aksesuar ve cihazların kullanımı sonucu meydana gelen arızalar da cihazı garanti kapsamı dışına çıkarıyor.

Telefon Hangi Durumlarda Garanti Kapsamı Dışında Kalır?

Ekranın Kırılması ve Çizilmesi:

Düşürme ya da çarpma sebebiyle cep telefonu ekranlarının kırılması da garanti kapsamı dışında görülen arızalar arasında yer alıyor. Telefon ekranının cebimizde ya da çantamızda anahtar ve kalem gibi sivri materyallere teması sonucu çizilmesi de garanti kapsamı dışındadır. Kırılma ya da çizilme riskini azaltmak için kaliteli bir ekran koyucu film ve kılıf kullanmanızı öneririz. Ancak bazı durumlarda ekran hiçbir sebep yokken de kendiliğinden kırılabilir. Bazen de pil şişmesi sonucu ekran kırılabiliyor. Bu durumda ekran garanti kapsamında ücretsiz değiştirilebiliyor. Ancak bunun için servisin detaylı bir inceleme yapıp olumlu rapor hazırlaması gerekiyor.

telefon garanti1 min 300x106

Cihazı Çok Sıcak Ya Da Çok Soğuk Ortamda Bırakmak:

Uzun süre oyun oynanması, cep telefonlarının işlemcilerini aşırı ısıtabiliyor. Kimi kullanıcılar, ısınan telefonu soğutmak için cihazı buzdolabına ya da derin dondurucuya koyuyor. Çok sıcak olan devreler, bir anda soğuk bir ortamla karşılaştığında bozulabiliyor. Cihazdaki metal ve plastik aksamlar da ani ısı farklı sebebiyle deformasyona uğrayabiliyor. Uzun süre güneş altında kalan ya da yüksek ısı kaynaklarına yakın yerlerde kalan telefonlar da aşırı ısınma sonucu arızalanabiliyor. Servisler bu tip durumlar sonucu meydana gelen arızalarda cihazı garanti kapsamı dışına çıkarıyor.

Telefona Root Atmak, Jailbreak İşlemi Yapmak:

Telefona root atmak, kullanıcıya istediği zaman DNS ayarlarını değiştirme imkanı sağlıyor. Rooting ayrıca, Android işletim sistemine sahip telefon ve tabletlerde, sistemsel tüm kısıtlamaları kaldırarak kullanıcıya tam yetki ve erişim imkanı tanıyor. Ancak root attığınız telefon ya da tablet bozulursa garanti kapsamı dışında kalacağını unutmayın. Diyelim ki cihaza root attınız, isterseniz geri root yaparak bunu kaldırabilirsiniz. IOS işletim sistemine sahip Apple cihazlarda root atılamıyor ancak hemen hemen aynı amaçla yapılan jailbreak işlemi de ürünü garanti kapsamı dışına çıkarıyor.

Kullanma Kılavuzundaki Talimatlara Aykırı Davranmak:

Aldığımız tüm elektronik cihazlarının kutularından hiç okumadığımız sayfalar dolusu kullanım kılavuzları ve kitapçıklar çıkıyor. Firmalar bu belgeleri aslında hukuken kendilerini korumak için kutuya koyuyor. Kullanım kılavuzlarında cihazı nasıl kullanmamız gerektiği ve neleri yapıp neleri yapmamamız gerektiği detaylı şekilde anlatılıyor. Burada yazılı hususlara aykırı davranmamız halinde cihazlarımız garanti dışında değerlendiriliyor. Ayrıca ürünün seri numarasının çıkarılması veya yıpranması sebebiyle okunamaz duruma gelmesi, imei numarasının değiştirilmesi ve cihazda yapılan donanımsal değişiklikler de garanti kapsamı dışında görülüyor.

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Menü
Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?