Telefona Dezenfektan Döküldü

 

ekran dezenfektan 300x300Telefona dezenfektan döküldü problemi, son dönemde akıllı telefon kullanıcıların en sık yaşadığı problemlerden biri. Covid 19 (corona) salgını sebebiyle dezenfektan ve kolonya kullanımı arttı. Telefon sahipleri ellerinden düşürmedikleri cep telefonlarını virüsten arındırmak için dezenfektan ve kolonya ile siliyor. Ancak bu işlem sırasında özellikle ekran katmanlarının arasında eser miktarda bile dezenfektan kaçarsa ekran yanıp kullanılamaz hale gelebilir.

Dezenfektan ve kolonya, yüksek oranda alkol ve çeşitli kimyasal maddelerden oluşuyor. Covid 19 pandemisi sebebiyle ellerimizi ve sık kullanılan eşyalarımızı düzenle şekilde dezenfekte etmemiz gerekiyor. Cep telefonları da sürekli elimizde ve cebimizde taşıdığımız için virüs bulaştırma konusunda yüksek risk taşıyor. Peki telefonlarımızı nasıl silip temizlemeliyiz?

Öncelikle dezenfektan ya da kolonyayı kesinlikle telefonun üzerine doğrudan dökmeyin ya da püskürtmeyin. Telefonunuzun su geçirmezlik özelliği olsa bile alkol içerikli dezenfektanlar kolayca cihazdan içeri sızabilir. Servisimize Covid 19 salgınının başladığı 2020 Mart ayından beri hemen her gün dezenfektan sızması sonucu ekranı yanan ya da başka zararlara uğrayan telefonlar geliyor. Eğer ekran yandıysa yapacak bir şey yok. Ekranın yeni ekranla değiştirilmesi gerekiyor. Kimi zaman da ekranda kısmi lekeler ve renk dağılmaları meydana geliyor. Ayrıca cihaz yoğun şekilde dezenfektana maruz kaldıysa şarj bordunda, şarj soketinde, alt ve üst ahizelerinde ve hoparlöründe de arıza meydana gelebiliyor.

Telefona Dezenfektan Döküldü, Ne Yapmalıyım?

Telefonunuzu mutlaka dezenfekte etmek zorundaysanız pamuklu kuru bir beze az miktarda dezenfektan ya da kolonya dökün. Bezi elinizle sıkarak fazla sıvının akmasını sağlayın. Hafif nemli hale gelen bezle telefonunuzu fazla zorlamandan silin. Aynı öneri, notebook ve bilgisayar gibi cihazlar için de geçerli. Dezenfektan ve kolonya sızması sonucu notebook ekranları ve klavyeleri de zarar görüyor.

Eğer cep telefonunuz ya da notebook bilgisayarınız dezenfektan ve kolonya sızması, kaçması sebebiyle zarar görürse servisimizde uygun fiyatlarla onarım yapıyoruz. Bimar Bilgisayar Teknik Servis olarak tüm cep telefonu ve bilgisayar markalarına orijinal ve garantili yedek parça kullanarak hizmet veriyoruz. Arızalı cihazlarınızı Mithatpaşa Caddesi No: 28/B Kızılay Ankara (PTT bitişiği) adresindeki servisimize bizzat getirebilirsiniz ya da Türkiye’nin her yanından kargoyla bize ulaştırabilirsiniz. Bu makalemizde, “telefona dezenfektan döküldü, Ne yapmalıyım?” sorusuna cevap aradık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?