Telefona Su Döküldü, Ne Yapmalıyım?

 

telefona su dokuldu 300x195Telefona su döküldü, ne yapmalıyım? diyorsanız bu makale tam size göre. Evde, işyerinde, tatilde, mutfakta hatta tuvalette bile yanımızda bulundurduğumuz telefonlar bir anlık dikkatsizlik sebebiyle suya düşebiliyor. Eğer başımıza böyle birşey geldiyse ne yapmamız gerekir? İşte cevabı:

Öncelikle telefonun nasıl bir sıvıya düştüğü çok önemli. Telefon denize yani tuzlu suya düştüyse öncelikle cihazı tuzsuz suyla hazlıca yıkayıp tuzunu arındırmak gerekir. Deterjanlı ya da kola, gazoz ve şerbet gibi şekerli bir sıvıyla temas halinde de aynı yöntemi uygulamak gerekir. Eğer böyle yapmazsak tuz, detarjan ya da şekerli-asitli sıvı çok hızlı şekilde telefonun devrelerini oksitlendirip çalışmaz hale getirebilir.

Suya düşen telefonu kesinlikli açıp çalıştırmayın, SIM kartını ve hafıza kartını çıkarın, hatta mümkünse bataryasını da sökün. Asla şarja takıp denemeyin. Elektrik akımı, cihazın içindeki nemin hızla anakartın tüm yüzeyine yayılmasına ve oksitlenme başlamasına yol açar. “Telefona Su Döküldü, Ne Yapmalıyım” sorusunda ne yazık ki cihazı saç kurutma makinesiyle kurutmak akla geliyor. Ancak bundan kesinlikle ama kesinlikle uzak durmanız gerekir. Saç kurutma makinesi, telefonun içindeki sıvının hızla iç kısımlara ilerlemesine yol açar ve ters etki yapar. Kimi telefon kullanıcıları da telefondaki sıvıyı elektrik süpürgesiyle çekmeye çalışıyor. Bu da dokunmatik panel başta olmaz üzere bazı hassas parça ve aksamın zarar görmesine sebep olabilir. Her ikisinden de uzak durun.

Profesyonel Sıvı Teması Temizliği

Suya düşen telefonunuzun dışını temiz ve pamuklu bir bezle kurulayın. Vakit kaybetmeden en kısa zamanda profesyonel sıvı teması temizliği yapılması için güvenilir bir teknik servise gidin. Hemen servise gidecek durumda değilseniz cihazı prinç dolu ağzı kapaklı bir kavanozda 24-48 saat arasında bekletebilirsiniz. Ya da vakumlu poşete kuru pamuk ve varsa silika jel doldurup telefonunuzu bunun içinde bekletin. Unutmayın prinç ve vakumlu poşet geçici yöntemlerdir. Kalıcı çözüm profesyonel sıvı teması temizliğidir.

Telefona Su Döküldü, Ne Yapmalıyım?

Bimar Bilgisayar Teknik Servis olarak özel solüsyonlar kullanarak profesyonel sıvı teması temizliği yapıyoruz. Suya düşen, sıvı temasına uğrayan cep telefonu ve bilgisayarlarınızı kurtarmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sıvı teması sonucu genellikle ekran ve batarya zarar görür. Bu parçaları değiştirerek cihazı kurtarmak mümkün. Kimi zaman da anakartta hasar oluşabiliyor. Bunlar da büyük oranda onarılıp cihazı kurtarılabiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?