Telefona Virüs Nasıl Bulaşır?

 

virus1 min 300x240Telefona virüs nasıl bulaşır sorusu akıllı telefon kullanıcılar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Telefonlarımız adeta uygulama çöplüğüne dönerken bu uygulamalarla birlikte zararlı yazılımlar ve virüsler de cihazlara yerleşiyor. Telefonumuza virüs bulaşıp bulaşmadığını anlamanın çeşitli yolları var. Makalemizde bu konuda detaylı bilgi bulabilirsiniz. İşte detayları…

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 1. Sebepsiz yere veri kullanımındaki artış.
 2. Telefon faturanızın aniden ve sebepsiz yere artması.
 3. Pil kullanımının artması, bataryanın çok çabuk bitmesi.
 4. Telefonun aşırı ısınması.
 5. Telefonun sizden habersiz başkalarına SMS, WhatsApp mesajı vs atması.
 6. Telefonun çok yavaşlaması, bir anda bilmediğiniz programların açılması.
 7. İstemsiz şekilde ekranda meydana gelen hareketler vs.
 8. Banka hesaplarınızdan para çekilmesi, kredi kartınızdan alışveriş yapılması vs.

Telefona Virüs Nasıl Bulaşır?

Telefonlara bulaşan virüslerin bazıları haberiniz olmadan rehberinizde kayıtlı kişilere SMS atar. WhatsApp uygulamanıza erişip bilginiz dışında mesaj gönderir. Bu mesajlar genellikle virüsün diğer kişilerin cihazlarına bulaşmasını sağlayan casus yazılımlar içerir. Virüs bu şekilde yayılır.

Bazı zararlı yazılımlar ise banka hesap numaralarınızı, bankacılık uygulama şifrelerinizi vs çalmak için geliştirilmiştir. Banka hesaplarınızı, kredi kartı numaralarınız ve şifrelerini ele geçiren hackerlar hesaplarınızı boşaltabilir. Kredi kartınızdan harcama yapabilirler.  Bazı virüs türleri de çeşitli paralı uygulamalara sizi haberiniz olmadan ekleyip faturanızın kabarmasına yol açar.

Bazı virüsler ise telefonunuzda yer alan video fotoğraf gibi kişisel dosyalarınızı üçüncü şahıslara gönderir. Hatta konuşlarınızı dinleyebilirler, sosyal medya hesaplarınızı görüşme kayıtlarınızı ele geçirebilirler. Eğer arkadaşlarınız, sizden garip mesajlar geldiğine dair bildirimde bulunuyorsa telefonunuzda virüs olma ihtimali yüksek.

Telefona virüs nasıl bulaşır sorusunu sormaya başladıysanız ilk olarak telefonunuza güvenilir bir virüs tarama programı indirin. Google Play’da çok sayıda virüs tarama programı bulunuyor. Buradan program tavsiyesinde bulunmayacağız ancak indirme sayısı, puanı ve yorumlarına bakarak birini seçebilirsiniz. Virüs tarama programını çalıştırıp kolaylıkla cihazınızda casus yazılım olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Bazı virüs tarama programları ücretsiz virüs temizleme (antivirüs) özelliğine sahip. Ancak bunları demo olarak sınırlı şekilde kullanmanıza izin veriliyor. Ayrıca ücretsiz antivirüs programları yoğun şekilde reklam içeriyor. En sağlıklısı uygun bir antivirüs programı satın alıp telefonunuza kurmak. Piyasada Norton, Eset, Kaspersky, MalwareBytes ve Avast gibi firmaların akıllı telefonları için antivirüs yazılımları bulunuyor. Bunları güvenle kullanabilirsiniz.

Eğer akıllı telefonunuza virüs tarama programı indiremiyorsanız başka bir yol daha var. Telefondaki tüm verileri yedekleyip bilgisayarınıza atın ve anti virüs taraması yaptırıp virüsleri temizleyin. Bu işlemden sonra telefonf format atıp fabrika ayarlarına çevirin. Son olarak da temizlediğiniz verileri telefona geri yükleyin.

iPhone Virüs Temizleme

virus3 min 300x235Telefona virüs nasıl bulaşır sorusu iPhone kullanıcıları tarafından da soruluyor. Akıllı telefonlarda virüsler ve casus yazılımlar daha çok android cihazları etkilemektedir. IOS yazılım kullanan Apple iPhone telefonlara kolay kolay virüs bulaşmaz. Apple sık sık yaptığı güncellemelerle tüm iPhone cihazların virüslere karşı güvenli halde kalmasını sağlıyor. Ancak yine de emin olmak için aşağıdaki adımları takip ederek iPhone telefonunuzda virüs kaldırma işlemi yapabilirsiniz. Cihazınızın Safari tarayıcısında istenmeyen pop-up’ları ve varsa hata mesajları silin.

 1. iPhone telefonunuzun ayarlar bölümünden safari tarayıcısını açın.
 2. Daha sonra Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle sekmesine tıklayın.
 3. Son olarak telefonu kapatın birkaç dakika sonra yeniden başlatın.

Telefona Virüs Bulaşmaması İçin Bunlara Dikkat Edin

 1. Google Play Store ve App Store dışındaki hiç bir kaynaktan uygulama indirmeyin. Buralardan uygulama indirirken, kim tarafından hazırlandığına, yorumlarına ve indirme sayısına dikkat edin.
 2. Telefonunuzla internette gezerken hangi sitelere girdiğinize ne izlediğinize ve yaptığınıza dikkat edin. Zararlı bir linke bastığınızda geri planda işlem yapmaya başlayan kopya bir siteye yönlendirilebilirsiniz. Buradan da cihazınıza virüs bulaşacaktır.
 3. Cep telefonunuzun ayarlar bölümündeki bilinmeyen kaynaklardan yükle sekmesini kapatın.. Cep telefonu virüsleri daha çok Android telefonları etkiliyor. IOS tabanlı cihazlarda meydana gelen güvenlik açığı ve zararlı yazılımları ise Apple, sık sık yaptığı güncellemelerle çözüyor.

Bimar Bilgisayar Teknik Servis olarak cep telefonları ve bilgisayarlara bulaşan virüsler için profesyonel virüs temizleme hizmeti sunuyoruz. Dilerseniz virüs bulaşan cihazlarınızı servisimize getirerek ya da kargo ile göndererek profesyonel virüs temizliği yaptırabilirsiniz. Bu makalemizde telefona virüs nasıl bulaşır sorusunu cevapladık ve pratik önerilerde bulunduk.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?