Telefonunuzun Kapanmaması İçin Bunu Mutlaka Yapın

 

sim kart 300x204Bir yıl boyunca SİM kart takılmayan telefonların hizmete kapatılmasını içeren kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi. Teklifin TBMM Genel Kurulu’ndan da geçmesi durumunda 1 yıl boyunca SİM kart takılıp sinyal alınmayan tüm cep telefonları ve tabletlerin İMEİ numaraları pasife alınacak. Yani bu cihazlar bir daha mobil iletişimde kullanılamayacak.

Peki ‘daha sonra işe yarar’ diye bir köşeye kaldırılan yedek telefonların ölmemesi için ne yapılmalı? En iyi çözüm yedek telefonlara yılda en az bir kez SİM kart takıp birkaç saat olsun sinyal alıp vermesini sağlamak. Yedek telefonları çalıştırıp arada bir görüşme yaparak ve internete girerek bu cihazların aktif kullanımda olduğunu ispatlamak gerekiyor.

AK Parti milletvekillerinin hazırladığı Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Söz konusu torba kanun teklifinde cep telefonları ve sim kart takılabilen tablet bilgisayarlarla ilgili de herkesi ilgilendiren bir madde yer alıyor. Buna göre 1 yıl boyunca GSM şebekelerinden sinyal almayan, yani aktif kullanılmayan bu cihazların elektronik kimlik bilgisi olarak kabul edilen İMEİ numaraları pasif hale getirilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 1 yıl boyunca kullanılmayan cep telefonlarını kullanıma kapatacak. Halen yürürlükte olan yasaya göre İMEİ numaralarının kapatılması için aranan süre 7 yıl. Ancak yeni düzenlemeyle bu süre 1 yılı indiriliyor.

Yasa teklifine göre İMEİ’si pasife alınan cihazlar, son kullanıcılarına ait bir hatla tekrar kullanıldığında başka bir işleme gerek kalmaksızın tekrar kayıtlı hale getirilecek. Ancak farklı bir kişiye ait SIM takılması halinde söz konusu IMEI kalıcı olarak kapatılacak.

KAÇAK TELEFON KULLANIMINA DARBE

Türkiye’de vergilerin yüksek olması sebebiyle cep telefonları diğer ülkelere göre çok daha pahalıya satılıyor. Yüksek vergi yükü kullanıcıları kaçak telefonlarına yöneltiyor. Kullanılmayan eski telefonların İMEİ numaraları, kaçak telefonlara özel yazılımlar kullanılacak çakılıyor. Böylece kaçak telefonlar kullanıma açılıyor. BTK, başka bir telefonun İMEİ numarasıyla çalıştırıldığı tespit edilen telefonları anında kullanıma kapatıyor. Ancak bunun tespit edilmesi oldukça zor.

Türkiye’de halen 10 milyondan fazla kaçak telefonun, İMEİ kopyalama yoluyla kullanıldığı tahmin ediliyor. Eski telefonları hurda olarak toplayan bazı kişilerin bu cihazların İMEİ numaralarını sattığı biliniyor. Yeni düzenlemeyle 1 yıl boyunca kullanılmayan eski telefonların İMEİ numaraları pasife alınacağı için kaçak telefon kullanımının önlenmesi hedefleniyor.

YURTDIŞI TELEFONA YASAL İMEİ KAYDI 2.732 TL

Yurtdışına çıkan Türk vatandaşlarının yanlarında telefon getirme hakları var. Bu şekilde getirilen cihazlar Maliye Bakanlığı’na 2022 yılı için 2.732 TL harç ödenerek pasaporta işleniyor ve İMEİ kaydı yapılıyor. Böylece yurtdışı telefon yasal hale geliyor. Ancak bir kez yurtdışından telefon getiren Türk vatandaşlar 3 yıl boyunca yeni bir telefon getiremiyor. Tekrar bir İMEİ kaydı yaptırabilmek için 3 yıl geçmesi gerekiyor.

 

1 Yorum. Yeni Yorum

  • Benim vergisini ödediğim orjinal bir samsung telefonum vardı sonra başka bir telefon alınca o yedekte dursun dedim madem 1 yıl sonunda kapanacak ise neden orjinal garantili telefon aliyimki kaçakla ayni duruma düşucek o zaman kaçak aliriz yani bu şekilde şaçma bir sistem olmamalı bence

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?