Telefonum Çekmiyor, Neden?

 

cep tel sarBu makalede, ‘telefonum çekmiyor, neden?’ sorusuna çözüm bulmaya çalışacağız. Şebeke sorunları, çekmeme ya da kesintiler telefon kullanıcılarının en sık yaşadığı problemler arasında yer alıyor. Şebeke problemleri kimi zaman GSM şirketi ve baz istasyonu kaynaklı olabilirken kimi zaman da telefondaki arızalardan kaynaklanabiliyor. Bazen de yanlış kullanım alışkanlıkları sebebiyle çekmeme sorunu yaşanabiliyor.

Cep telefonları, ses iletişimi ve internet bağlantısını radyo frekansları üzerinden yapıyor. Telefonlarımız, GSM operatörlerinin kurduğu baz istasyonlarıyla birbirine bağlanıyor. Baz istasyonlarına çok uzak bölgelerde ve kapsama alanı dışında şebeke problemi yaşanması doğal. Bunun çözümü yok. Ancak baz istasyonlarına yakın olduğunuz halde şebeke problemi yaşıyorsanız, ‘telefonum çekmiyor, neden?’ diyorsanız bu durumda denemeniz gereken bazı yöntemler var.

SIM Kart Kaynaklı Sorunlar

esim one minİlk olarak SIM kartınızı kontrol edin. SIM yuvasından kartı çıkarıp yumuşak bir bezle silip tekrar takın. Ancak bunu yaparken cihazınızın açık konumda olması gerekir. Eğer SIM kartınız çok eskimiş ve deforme olmuşsa GSM şirketinizin abone merkezine başvurarak SIM değişimi yaptırın.

Telefonu Uçak Moduna Alın

Eğer telefonunuzda şebeke sorunu yaşıyorsanız denemeniz gereken bir başka yöntem de cihazın bağlantısını değiştirmektir. Bunu yapmak çok kolay. Ayarlar bölümünden cihazı uçak moduna alın 30 saniye ile 1 dakika kadar bekledtikten sonra uçak modunu kapatın. Bu işlemi yapmak genellikle olumlu sonuç vermektedir.

Cihazı Yeniden Başlatın

Şebeke sorunu için yapılacak bir diğer işlem de cihazı yeniden başlatmaktır. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi cep telefonlarında da yeniden başlatmak, resetlemek, uzun süre açık kalma sebebiyle yaşanan pek problemi ortadan kaldırmaktadır.

Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Denenecek son işlem ise Ağ ayarlarını sıfırlamaktır. Telefonun ayarlar menüsünden ağ ayarlarını sıfırla bölümüne girerek bu işlemi yapabilirsiniz. Bu durumda telefonunuz yeniden başlatılır. Bu işlemden sonra wi-fi ayarlarını yeniden kurmanız gerekir.

Baz İstasyonu Kaynaklı Sorunlar

Telefon çekmeme ve şebeke sorunlarının bir diğer sebebi de baz istasyonu olabilir. Konser, miting alanı ya da parklarda baz istasyonları kalabalık sebebiyle yetersiz kalabilir. Bu durumda telefonunuzun sinyal seviyesi düşer, şebeke hatası verir. Bunun çözümü maalesef yok. Kalabalığın ve mobil veri trafiğinin azalmasını beklemeniz gerekir. Bu makalemizde ‘telefonum çekmiyor, neden’ sorusunu inceledik.

Tüm bu önerileri yapmanıza rağmen şebeke sorunu devam ediyorsa cihazınıza güvenilir bir teknik serviste yazılımsal ya da donanımsal bir müdahale gerekebilir. Bimar Bilgisayar Teknik Servis olarak tüm marka ve model telefonlara hizmet veriyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?