Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım?

 

Cep telefonlarında en çok karşılaşılan problemlerden biri de suya düşme ya da sıvı teması. Her ne kadar yeni bazı telefon modelleri suya dayanıklı üretilse bile kimi zaman sızıntı yapıp içine su kaçabiliyor. Peki telefonum suya düştü ne yapmalıyım? İşte cevabı:

su telefon1 min 300x169Sıvıyla temas halinde ilk akla gelen yöntem, cihazı saç kurutma makinesiyle kurutmak. Ancak bu uygulamadan kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Çünkü saç kurutma makinesi suyun iç parçalara daha fazla yayılmasına yol açıyor ve yüksek ısı bazı parçaların zarar görmesine neden oluyor. Suya düşen telefonu asla saç kurutma makinesiyle kurutmayın. Elektrikli süpürge ile cihazın içindeki suyu vakumlama fikri de doğru değil. Çünkü yüksek basınçlı vakumlama işlemi telefonun dokunmatiğine ve bazı hassas parçalarına zarar verebilir. Bimar Bilgisayar olarak cep telefonlarında sıvı teması temizliği yapmaktayız.

Telefonum Suya Düştü Ne Yapmalıyım? İşte Öneriler

1- Cep telefonum suya düştü ne yapmalıyım? Derhal telefonu kapatın ve çıkarılabilecek durumdaysa pili hemen çıkarın. Telefon açık konumdayken devrelerden elektrik akımı geçtiği için sızan su kolaylıkla tüm elektronik parçalara yayılabilir.

2- Temiz ve tozsuz pamuklu bir havluyla iyice kurulayın.

3- Cep telefonunuzun pil, hafıza kartı, sim kart ve ayrılabilecek harici tüm parçalarını dikkatli şekilde çıkarın.

4- Çıkardığınız parçaları ve ana gövdeyi küçük pamuk parçaları ve kulak temizleme çubuğu yardımıyla kurulayın.

su telefon2 min 300x1695- Cep telefonum suya düştü, ne yapmalıyım? Tüm bunları yaptıktan sonra suya düşen cep telefonunuzu kurtarmak için vakit kaybetmeden güvenilir bir servise götürün. Telefonunuz suya düştükten sonra çalışsa bile rutubet sebebiyle içindeki hassas devrelerde oksitlenme meydana gelebilir ve ilerleyen zamanlarda kalıcı hasar bırakabilir. Bu sebeple mutlaka uzman servislerde uygun yöntemlerle kurutma ve temizleme işlemi gerekir.

6- Eğer hemen servise götürme imkanınız yoksa, suya düşen cep telefonunu ve parçalarını silika jel dolu bir kaba koyun. Silika jel, cihazdaki rutubeti hızlı şekilde emecektir. Eğer silika jel yoksa cep telefonu pirinç dolu bir kavanoza konulup kapağı kapatılabilir. Kabın hava almaması gerekiyor. Eğer yapabiliyorsanız pirinç ve cep telefonu vakumlu poşete konulmalı ve poşetin havası alınmalı. Yine bu işlemden sonra da suya düşen ya da sıvıyla temas eden cep telefonu mutlaka servise götürülmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?