Xiaomi Robot Süpürge Laser Sensör Hatası

xiaomi robot supurge2 min 300x127Bu makalemizde xiaomi robot süpürge laser sensör hatası ve çözüm yolları hakkında detaylı bilgi veriyoruz. Hızla yaygınlaşan ve hemen her eve giren akıllı robot süpürgelerde yazılımsal ya da donanımsal arızalar yaşanıyor. Arıza halinde cihaz çeşitli hata kodları veriyor. En sık karşılaşılan hatalardan biri de laser sensör hatası. Xiaomi robot süpürgelerde laser sensör hatası Error 1 ya da Hata 1 olarak çıkıyor: Error 1: Please check whether a surface of laser distance sensors is not a bocked.

Süpürgenin üzerinde yer olan yuvarlak çıkıntı, laser sönsörü. Cihazınız sensör hatası verirse öncelikle sensörü ve çevresini hafif nemli yumuşak bir bez yardımıyla silebilirsiniz. Sensörün üzeri ya da çevresi tozlanmışsa hata veriyor.

Robot Süpürge Hata Kodları ve Anlamları

Xiaomi robot süpürgenizde arıza meydana gelince, üzerindeki lamba, kırmızı renkte hızlı hızlı yanıp sönüyor. Cihaz, sesli şekilde hata mesajı da veriyor. Halen Türkiye’de satılan Xiaomi robot süpürgelerin büyük bölümü İngilizce olarak ayarlanmış durumda. Bu sebeple hata kodları Error 1, Error 2, Error 3 gibi İngilizce dilinde çıkıyor. Bazı cihazlarda ise Türkçe versiyon da bulunuyor.

Xiaomi Robot Süpürge Hata Kodları Ne Anlama Geliyor?

Error 1: Xiaomi Robot Süpürge Laser Sensör Hatası

Error 1: Please check whether a surface of laser distance sensors is not a bocked.

Hata 1 Çözümü: Lazer mesafe sensörü (üstteki turuncu kafa), yabancı bir cisim tarafından engellenmiş durumda ise lütfen engeli kaldırın ve sensörü temizleyin. Eğer yeniden başlamazsa robot süpürgeyi başka bir yere götürüp tekrar deneyin.

Error 2: Çarpışma Sensörü Hatası

Error 2: Clean and lightly stir collision sesors.

Hata 2 Çözümü: Cihazın üzerindeki çarpışma sensörleri sıkışmış veya arasına yabancı bir cisim girmiş olabilir. Sensörleri zorlamadan hafif şekilde itip kaydırın, arasına yabancı bir cisim sıkışmış ise dikkatli şekilde çıkarın. Eğer sensörlerin arasında yabancı bir cisim yoksa süpürgeyi başka bir yere koyarak tekrar çalıştırın.

Error 3: Tekerlek Hatası

Error 3: Move the device another ocation and start.

Hata 3 Çözümü: Cihazın tekerlekleri boşlukta kaldıysa robot süpürgenizi başka bir yere götürün ve orada çalıştırın.

Error 4: Yükseklik Sensörü Hatası

Error 4: Clean hovering sensors, move the device to a new location and run.

Hata 4 Çözüm: Cihazın yüksekliği ölçen sönsörü kirlendiyse öncelikle sensörü kuru bir bezle silip temizleyin. Robot süpürgeyi farklı bir yere götürün ve yeniden başlatın.

Error 5: Fırça Hatası

Error 5: Clean a fishing line and bearings of the main brush.

Hata 5 Çözümü: Süpürgenin ana fırçasına yabancı cisimler sıkışmış ya da dolanmışsa fırçayı yuvasından çıkarın ve temizleyin.

Error 6: Tekerlek Hatası

Error 6: Check if main wheels stuck. Move the device to anew location and run.

Hata 6 Çözümü: Robot süpürgenin tekerine yabancı cisim takıldıysa tekerleği çıkarıp emizleyin ve süpürgeyi başka bir yerde terar çalıştırın.

Error 7: Engel Hatası

Error 7: Clean an area around the device from obstacles.

Hata 7 Çözümü: Süpürge, herhangi bir sebeple sıkıştıysa etrafındaki engelleri kaldırın ya da cihazı alıp başka bir yerde çalıştırın.

Error 8: Toz Haznesi Hatası

Error 8: Replace a dust collector and filter grid.

Hata 8 Çözümü: Süpürgenin toz haznesi ve filtresinde problem yaşanıyor ise hazneyi ve filtreyi temizleyin.

Error 9 Filtre Hatası

Error 9: Replace a dust collector and filter grid.

Hata 9 Çözümü: Cihazınızın filtresi tıkandı ise söküp temizleyip deneyin. Eğer aynı hata devam ederse cihaza yeni filtre alıp takın.

Error 10 Manyetik Alan Hatası

Error 10: There may be strong magnetic fields, move the device form a virtual barrier.

Hata 10 Çözümü: Ev ya da işyerinizdeki elekronik cihazların yaydığı sinyaller, robot süpürgenizi manyetik olarak etkiliyor, bu sebeple cihazınızın yerini değiştirin ya da sinyal yayan diğer elektronik cihazları kapatın.

Bu makalemizde Xiaomi Robot Süpürge Laser Sensör Hatası konusunda bilgi verdik.

10 Yorum. Yeni Yorum

 • Elif EREN GÜRSOY
  28 Ocak 2022 09:12

  merhaba,
  S5 Max roborock süpürgem “lidar sensör hatası” veriyor. Çözümü için ne yapmam gerekiyor? Şuan yardıma çok ihtiyacım var; desteğinizi rica ediyorum.
  teşekkürler

  Cevapla
  • Teknik Servis
   28 Ocak 2022 09:43

   Merhaba Elif hanım,

   Roborock S5 Max ve diğer marka-model akıllı süpürgelerde sensör hatası çık sık yaşanıyor. Sizin eve yapabileceğiniz tek bir şey var. Çok hafif nemli bir bezle sönserlerin üzerini silip temizleyin. Sensörlerin üzerine koz, kir, yağ ya da küçük materyaller bulaşmış olabilir. Cihazınız bu sebeple sensör arızası verebilir. Temizleyerek su sorunu çözebilirsiniz. Hafif nemli bezle narin şekilde silmenize rağmen aynı sorun devam ediyorsa daha komplike bir arıza söz konusu olabilir. Böyle bir durumda evde çözüm bulmanın mümkün değil. Cihazınızı bize getirir ya da kargoyla gönderirseniz profesyonel ekibimizle arıza tespiti yapap sorunu çözebiliriz.

   İyi günler dileriz…

   Cevapla
 • lütfen lazer uzaklık sensörünün engellenmemiş olduğuna emin olun diyor. ne yapmamız gerekiyor

  Cevapla
  • Teknik Servis
   11 Ekim 2022 18:19

   Fadime Hanım merhaba,

   Xiaomi robot süpürgeler ve diğer markalı akıllı süpürgeler, yönlerini üzerinde bulunan laser sensörlerle buluyor. Bu cihazların sağlıklı çalışması için sensörler hayati öneme sahip. Cihaz, sönsörleri sayesinde evi haritalandırıyor ve temizleme işlemini bu haritaya uygun yapıyor. Eğer sensör arızalanırsa ya da sönsürlerin göz dediğimiz dış cam kısımları toz-kir gibi etkenlerle kirlenirse düzgün çalışmıyor. Sizin evde yapabileceğiniz tek şey sönsörlerin üzerini çok hafif nemli bir bezle nazik şekilde temizlemek. Eğer kirlenme sonucu sensör görev yapmıyorsa temizlikle sorun çözülüyor. Ancak sensörde farklı bir sorun varsa bu durumda cihazın uzman bir teknik serviste onarıma alınması gerekiyor. Bimar Teknik Servis olarak robot süpürgelerde yaşanan sensör arızaları için hızlı ve ekonomik çözümler üretiyoruz.

   Cevapla
 • Merhabalar xiaomi mi vacuum mop pro süpürgem odaya koyup çalıştırdığımda düz bi şekilde temizlemiyor sürekli yuvarlakla çiziyor ve defalarca duvarlara eşyalara çarpıyor bu nedenle her yeri süpürmüyor karışık süpürüyor bazı yerleri süpürüyor bazı yerleri süpürmüyor ve tek oda için temizliği çok uzun sürüyor sanıyorum bu nedenden dolayı da şarjı çabuk bitiyor hatta bazende bi odayı 2ayrı yermiş gibi algılıyor sorun ne olabilir acaba ? Cevap için şimdiden teşekkür ediyorum

  Cevapla
  • Teknik Servis
   19 Ocak 2023 17:01

   Zeynep Hanım merhaba,

   Robot süpürge düz şekilde ilerlemiyor, duvara çarpıyor, eşyalara çarpıyor sorunu sensör arızasından kaynaklanıyor. Muhtemelen cihazınızın sensörlerinde bir problem oluşmuş. Sensörlerin üzerini çok hafif nemli bir bezle üzerinde ıslıklık ya da leke bırakmayacak şekilde silmenizi tavsiye ediyoruz. Buna rağmen sorun devam ederse sensörlere müdahale edilmesi gerekir. Sensör onarımı ya da sensör değişimi gibi bir teknik işlemle sorun çözülebilir.

   Cevapla
 • Xiaomi mop pro 2 süpürgem hem yere koyun hemde merdiven sensör hatası veriyor neden olabilir iki defa sıfırladım temizledim

  Cevapla
  • Teknik Servis
   23 Ocak 2023 14:30

   Merhaba efendim,

   Xiaomi Mop Pro 2 süpürgeniz sensör arızası veriyorsa sensörlerinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Öncelikle sönserlerin önündeki şeffaf plasik alanı ıslaklık bırakmayacak kadar çok hafif nemli bir bezle silip kurulamanızı öneriyoruz. Eğer bu şekilde sildiğiniz halde sorun düzelmediyse sönsörleri müdahale gerekir. Müdahaleyi siz evde yapamazsınız. Profesyonel bir teknik ekibin cihaza bakması gerekir. Bimar Teknik Servis olarak robot süpürge sensör arızaları konusunda tüm Türkiye’ye hizmet sunuyoruz.

   Cevapla
 • Esra Kandemir
  12 Şubat 2023 23:02

  Merhaba xiaomi mop pro süpürgem radar sensör hatası veriyor cihazın üzerindeki home ve açma kapama ışıkları da yanmıyor resetlemeye çalıştım sildim temizledim bi türlü açılmıyo cihaz ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Teknik Servis
   13 Şubat 2023 18:23

   Esra Hanım merhaba,

   Bahsettiğiniz sorunla ilgili olarak öncelikle sensörün üzerini ve etrafını silip temizlemenizi öneriyoruz. Ancak sorunuzda silip temizlediğinizi buna rağmen sorunun çözülmediğini yazmışsınız. Dolayısıyla bundan sonrası için sizin yapabileceğiniz pek bir yok. Cihazınızın güvenilir ve tecrübeli bir serviste işleme alınması gerekir. Servisimizde robot spüürge radar sensör arızaları için tamir, bakım onarım ya da ihtiyaca göre parça değişim hizmeti sunuyoruz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?