İlk Android Telefonun Mucidi: HTC

 

İşte Tayvan sermayeli elektronik devi ilk Android Telefonun Mucidi: HTC…  HTC, mobil telefonlar konusunda pek çok ilke imza attı. Android telefon denilince akla Samsung geliyor ancak ilk adroid telefonu üreten firma aslında HTC. Firmanın ilkleri bununla da sınırlı değil. Microsoft destekli ilk telefon ve 3G destekli ilk akıllı telefon da HTC’nin eseri. Mobil cihazlarda devrim yaratan dokunmatik ekran teknolojisini ilk kullanan marka da HTC.

HTC 19htc min 300x16997 yılında Tayvan’da Cher Wang ve Peter Chou tarafından kuruldu. İlk yıllarında daha çok notebook pazarında boy gösterdi. Daha sonra değişen pazar talebine bağlı olarak akıllı telefon üretimine başladı.

2010 yılında Amerika’nın ilk 4G telefonunu piyasaya sürdü. Aynı yıl China Mobile ile ortaklığa gitti ve üretimini Tayvan’dan Çin’e kaydırdı. 2011 yılında Samsung ve Apple’ın ardından dünyanın en büyük üçüncü telefon üreticisi haline geldi. O yıllarda ABD’de ise bir numaraydı.

2012 yılından sonra ise özellikle Samsung’un sert rekabeti ve Apple’ın yenilikçi ürünleri karşısında HTC gerilemeye başladı. HTC, piyasaya rakiplerine göre çok daha donanımlı ve yüksek performanslı ürünler sürmesine rağmen özellikle reklam, tanıtım ve imaj yönetimi konularında geri kaldığı için pazar payını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?