Huawei, Akıllı Otomobil Üretecek!

 

Dünyahuawei otomobil min 300x156nın en büyük teknoloji şirketlerinden Çinli Huawei, otomobil üretimine başlıyor. Cep telefonlarıyla bütün dünyada büyük başarı yakalayan şirket, önümüzdeki hafta düzenlenecek Shanghai Auto Show’da ilk otomobil tasarımını tanıtacak.

Daha çok akıllı telefonlarıyla tanınan Huawei, aslında teknolojinin birçok alanında aktif şekilde yer alıyor. Dünyanın dört bir yanında GSM sektöründe dev altyapı yatırımlarına imza atan firma, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı saatlerde de iddialı. Huawei, bu yıl akıllı televizyon üretimine de başlayacak. Ancak Çinli dev, tüm bunlardan çok daha heyecan verici bir gelişmeye hazırlanıyor. Bir süredir Huawei’nin otomotiv sektörüyle ilgilendiği konuşuluyordu. Beklenen haber yeni geldi.

Huawei’nin önümüzdeki hafta başlayacak Uluslar Arası Shanghai Auto Show’da ilk otomobil tasarımını görücüye çıkaracağı öğrenildi. Huawei’nin, otomobil üretimi için Çin devlet destekli Dongfeng Motor ile ortaklık kurduğu belirtiliyor. Hatta iki firmanın ilk etapta 446 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığı açıklandı.

5G’li, Yapay Zekalı ve Sürücüsüz

Huawei’nin otomobilinin, bilindik tasarımların çok dışında bir araç olacağı tahmin ediliyor. Otomobilin, 5G bağlantısına sahip olacağı ve gelişmiş yapay zeka sistemleriyle donatılacağı aktarıldı. Bir diğer iddia ise, Huawei’nin aracının sürücüsüz, yani otonom olacağı yönünde. Öte yandan ABD’li Apple da otomobil üreticilerine satmak amacıyla otonom kontrol sistemleri geliştirdiğini açıklamıştı. Apple ve Huawei’nin ardından Xiaomi’nin de otomotiv sektörüne yatırım yapmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?