Lenovo Bilgisayar Bakımı

 

lenovo bilgisayar bakımı 300x226Özel Lenovo servisimizde Lenovo Bilgisayar Bakımı yapılmaktadır. Tüm elektronik ve mekanik cihazlar gibi Lenovo bilgisayarlar da düzenli olarak bakım ister. Nasıl ki bir arabanın yılda iki kez rutin bakımı, ayrıca kilometre durumuna göre de ihtiyaç bakımı yapılıyorsa Lenovo bilgisayar ve laptoplarınıza da düzenli olarak bakım yapılması gerekmektedir.

Hem elektronik hem mekanik aksamları bulunan masaüstü, dizüstü (laptop) ve hepsi birarada (all in one) bilgisayarlar kullanıldıkça fan ve iç aksamları toz ve pislikle dolar. Bu cihazların havalandırma sistemleri dışarıdaki havayı alarak içerideki soğutma sisteminden geçirir ve içeriden sıcak hava olarak dışarıya atar. Bu döngü sırasında dışarıdaki havadan alınan kir ve tozlar zamanla bilgisayarın içerisinde birikir. Soğutma-havalandırma sisteminin tıkanarak işlevini yerine getirememesine neden olur. Bu durumda soğutma sistemi ısınan parçaları soğutamadığından dolayı cihazın ekran kartı, kuzey-güney köprüleri ve işlemcisi aşırı ısınır.

Bu durumun sonucu olarak ilk etapta cihazda performans kaybı görülür. Ancak uzun süre bu şekilde ısınan cihazı kullanmak bir süre sonra chipset ve işlemcinin yanmasına neden olur. Ayrıca işlemci ve chipsetin üzerinde bulunan bakır soğutucu cihazın parçalarına ısı iletici termal macunlarla temas ettirilmektedir. Bu termal macunlar belirli bir süre sonra ısınma nedeniyle kurumakta ve ısı iletici özelliğini kaybetmektedir. Bu durumda da cihazın içi temiz bile olsa ısıyı fan ve bakır soğutucudan chazın chipsetlerine aktaramadğı için gene soğutma sistemi işlevini kaybetmektedir. Bu nedenlerden dolayı bilgisayar nasıl olsa çalışıyor demeden düzenli olarak yılda en az bir kere teknik servise götürülerek bakımları yapılmalıdır. Böylece hem cihazın kullanım ömrü uzatılır hem de kullanım sırasında performansının düşmesi önlenmiş olur.

Lenovo Bilgisayar Bakımı

Bilgisayar, tablet veya telefonlarda bakım sadece donanımsal bakım olmamaktadır. Günlük kullanım sırasında birçok yazılım da bilgisayarınızda çerez, geçici dosya, uzantı gibi birçok parça bırakmaktadır. Zamanla bilgisayar belleğinde ve sistem dosyaları içerisinde bırakılıp kalan bu dosyalar ve sizin haberiniz bile olmadan bilgisayarınıza yüklenerek arka planda çalışan birçok uygulama size bilgisayar kullanmayı çekilemez hale getirebilir.

Aynı zamanda bilgisayarınızı çok yoracak bir işlem yapmadığınız halde bilgisayarınızın sürekli yavaş çalışması, kilitlenmesi, sık sık donması gibi sorunlarla da karşılaşırsınız. Sizin haberiniz olmadan yüklendiği halde bilgisayarınızın işlemci kapasitesinin büyük çoğunluğunu kullanan arkaplandaki uygulamalar, bilgisayarınızı zombi bilgisayara dönüştürebilir. Yani bilgisayarınız başkasının kullanımına girer ve yasal olmayan işlemlere bulaşabilir. Bunun için bilgisayarınıza düzenli olarak sadece donanımsal değil yazılımsal olarak da bakım yaptırmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?