Notebook Sıvı Teması

laptop su3 min 300x200

Notebook, dizüstü bilgisayar ve tablet bilgisayarlarda suya düşürme ve sıvı teması sık yaşanan sorunlardan biri. Çalışırken masada bulunan su, çay ya da meşrubatların notebookların üzerine dökülmesi sebebiyle cihazlarda büyük hasarlar oluşabiliyor. Notebook sıvı teması durumunda cihazın en kısa sürede teknik servise getirilmesi gerekir. Vakit kaybedilmesi halinde kalıcı hasarlar oluşabiliyor.

Limonata, kola ve çay gibi şekerli ya da gazlı içecekler, notebook ve laptopların elektronik aksamına ve devrelerine büyük zarar veriyor. Sıvı teması halinde derhal laptop şarj adaptörü ve sökülebiliyorsa bataryanın cihazdan çıkarılması gerekir. Cihazın üzerini ve ulaşılabilen bölümlerini tozsuz temiz bir bezle silin. Daha sonra geç kalmadan güvenilir bir teknik servisine cihazı götürün.

Ankara Notebook Servisimizde tüm marka ve model bilgisayarların sıvı teması temizliğini yapıyoruz. Öncelikle cihazın anakartı sökülüyor ve diğer çıkarılabilen aksamlarıyla birlikte özel bir solüsyon içinde bir gün bekletilerek üzerindeki oksit (pas) temizleniyor. Daha sonra çıkarılıp kurulanan ve tek tek el işçiliğiyle temizlenen parçalar birleştiriliyor. Sıvı teması sonucu kurtarılamayan parçalar olursa yerine yeni parça takılıyor.

laptop su2 min 300x209Notebooka Su Döküldü, Ne Yapmalıyım?

Üzerine herhangi bir sıvı dökülen notebooku kuruladıktan sonra çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için asla açmayın. Elektrik düğmesine basıldığında oluşan ısı sebebiyle cihazın içindeki ve anakartın üzerindeki sıvı ve nem hızlı yayılır. Hemen olmasa bile daha sonra, anakart üzerinde korozyon ve oksitlenmeye bağlı olarak hasara yol açabilir.

laptop su one minNotebook Sıvı Teması Durumunda Neler Yapılmalı?

  • Cihazın elektrik ve güç kaynaklarıyla bağlantısını kesin. Adaptörü (şarj cihazı) takılıysa hemen çıkarın. Sökülebiliyorsa bataryayı da çıkarın. Notebooku ters çevirerek içindeki sıvının tahliyesini sağlayın.
  • Kuru ve pamuklu bir bez ile notebookun üzerindeki sıvıyı alın. En kısa zamanda cihazı teknik servise götürüp profesyonel sıvı teması temizliği yaptırın.
  • Üzerine su dökülen elektronik cihazları kesinlikle saç kurutma makinesiyle kurutmaya çalışmayın. Çok güçlü şekilde üflenen basınçlı hava, su ve nemin, cihazın derinliklerine kadar sızmasına sebep olur. Kurutmaya çalışırken cihaza daha fazla zarar verebilirsiniz.
  • Elektronik cihazlara dökülen sade suyu temizlemek daha kolaydır. Ancak kola, meyve suyu ve çay gibi şekerli ve asitli sıvılar ile tuzlu su işi zorlaştırır. İç aksama yayılan şeker ve tuz, hem klavyeye hem de anakarta büyük zarar verir. Asit, şeker ve tuzun verdiği zarar, ancak kimyasal temizlikle ortadan kaldırılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?