Manavlıktan Teknolojinin Zirvesine: Samsung

 

samsung3 min 300x209

İşte manavlıktan teknolojinin zirvesine: Samsung… Cep telefonu, televizyon, bilgisayar denilince akla ilk gelen marka Samsung. Teknolojiyle bu kadar özdeşleşen Koreli devin tarihi şaşırtıcı anılarla dolu. Korece’de ‘üç yıldız’ anlamına gelen Samsung, 1938 yılında Çin’e kurutulmuş balık, meyve ve sebze satan bir şirket olarak kuruldu.

Kurucusunun ismi Byung-Chull Lee. Uzun süre gıda sektöründe faaliyet gösteren Samsung, 1950 ve 1960’larda sigorta ve tekstil sektörlerine de girdi. Firmanın dönüm noktası ise 1970 yılı oldu. Samsung Electronics, ilk siyah beyaz televizyonunu piyasaya sürdü, hemen ardından beyaz eşya üretimine başladı. Aynı zamanda BP ile ortaklık kurarak petrokimya sektörüne de yatırım yaptı.

samsung1 min 300x169

Samsung yöneticileri, 1980’lerde ise elektronik alanına yoğunlaşma kararı aldı. Renkli TV, bilgisayar, video ve kasetçalar gibi ürünleriyle Kuzey Amerika pazarında adını duyurmaya başladı. Samsung, 1990’lı yıllarda ise hard disk ve hafıza kartları başta olmak üzere bilgisayar parçaları üretimine başladı.

Samsung’u efsane yapan en önemli ürünler ise şüphesiz cep telefonları. Şirketin cep telefonu üretimine başlamasının öyküsü de ilginç. Firma 1995 yılında ilk cep telefonu serisini piyasaya sürdü. Ancak sonuç hüsran oldu. Motorola, Ericsson, Alcatel, Nokia ve Panasonic gibi dönemin en güçlü rakiplerin karşısında Samsung’un telefonları başarılı olamadı. Hatta ilk telefonların büyük kısmı çalışmadı ya da sık sık arıza yaptı.

Manavlıktan Teknolojinin Zirvesine: Samsung

samsung2 min 300x203

Bir iddiaya göre Samsung yönetim kurulu başkanı Kun-Hee Lee, arızalı telefonların üretildiği fabrikaya gitti ve depolarda bulunan bütün telefonları yaktırdı. Samsung, edindiği acı tecrübe ile 1990’ların sonuna doğru cep telefonu işini daha ciddiye almaya başladı. Şirket, internete bağlanabilen ilk telefonunu 1999 yılında üretti. İlerleyen yıllarda ise dokunmatik teknolojisi ve akıllı telefonlar döneminde Samsung piyasayı adeta süpürdü. Android telefonları ile Samsung, dünyanın en büyük teknoloji şirketi haline geldi.

Samsung’un cep telefonu kadar iddialı olduğu bir diğer alan ise LCD, LED TV pazarı oldu. Firma, 1998’de dünyanın ilk dijital televizyonunu geliştirdi. 2000’li yılların başında ise HD televizyon teknolojisi ile sektörün bir numarası haline geldi. Japon Sony ve Avrupalı Philips karşısında Samsung, büyük başarı kazandı. Samsung, elektroniğin yanı sıra inşaat, eğlence, tıbbi hizmetler ve perakende sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. Dubai’de 828 metre ile dünyanın en büyük binası unvanını taşıyan Burj Khalifa’yı, Samsung’un inşaat grubu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?