Robot Süpürge Batarya Ömrü

 

xiaomi robot supurge5 min 300x225Akıllı robot süpürgeler artık evlerin vazgeçilmez eşyalarından biri haline geldi. Yerlerin temizliğini emanet ettiğimiz bu cihazlar bataryayla çalışıyor. Peki robot süpürge batarya ömrü ne kadar? Robot süpürge kullanıcılarının en çok merak ettiği konulardan biri de bu.

Öncelikle şunu söyleyelim robot süpürgelerin batarya performansı için standart bir süre yok. Cihazların batarya gücüne, kullanım alışkanlıklarına, evin büyüklüğüne ya da içerideki eşya durumuna göre ömür değişiyor. Piyasada bulunan Xiaomi ve Roborock gibi robot süpürgelerin büyük bölümünde 4 hücreli 11 bin 200 miliamper (mAh) gücünde bir batarya bulunuyor. Yeni nesil cihazlarda ise 8 hücreli 22 bin 400 mAh’lık batarya yer alıyor. Miliamper gücü doğrudan batarya performansını etkiliyor.

Robot Süpürge Batarya Ömrü Ne Kadar?

Robot süpürge batarya ömrü, kullanılan evin büyüklüğüyle de yakından ilgili. Türkiye’de evlerin ortalama büyüklüğü 100-140 metrekare arasında değişiyor. Evde çok eşya ya da halı bulunması batarya gücünü etkiliyor. Fazla eşya varsa sensörler fazla çalışıyor, fazla enerji harcıyor. Halı zemin çoksa tekerlerin güç sarfiyatı da artıyor. Ancak kabaca şöyle bir hesap yapabiliriz. 120 metre karelik bir evde süpürge her gün 1 saat kadar çalıştırılıyorsa batarya ömrünün ortalama 2 yıl olmasını bekleriz. Gün aşırı kullanımlarda 3-4 yıllık ömür de mümkün.

Robot Süpürge Batarya Arızası

robot supurge batarya 300x225Robot süpürgenin bataryası ömrünü tamamlamışsa bu durumda neler oluyor? Bataryanın ömrü bitmişse ya da herhangi bir sebeple batarya zarar görmüşse cihaz çok kısa sürede şarj ünitesine geri dönüyor. Şarj ünitesine girdiğinde orada kalamıyor, üniteden geri atılıyor. Cihazınızda böyle bir arıza varsa yapılması gereken şey robot süpürge batarya değişimi. Robot süpürge batarya değişiminin mutlaka işinin ehli güvenilir bir teknik serviste yapılması gerekir.

Bataryanın, uluslar arası standartlara uygun kaliteli ve garantili pil hücreleri kullanılarak hazırlanması çok önemli. Piyasada satılan ucuz Çin malı pillerden hazırlanan bataryalar kısa sürede özelliğini yitiriyor. Bimar Teknik Servis olarak ölçümlerde yüzde 100 performans veren yerli üretim Aspilsan pil hücreleriyle batarya değişimi yapıyoruz. Servisimiz Ankara’da bulunuyor. Ancak kargoyla tüm Türkiye’ye hizmet sunuyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?